Domácí klíčky a nakličování
Naklíčená semena určená ke konzumaci lze koupit v oddělení zeleniny většiny supermarketů. V dávné minulosti jsem si je tam taky kupovala - do doby, než mě přestalo bavit platit za ně ty hrozné sumy a řešit jejich trvanlivost... Jednoho dne jsem se tedy rozhodla vyrobit si klíčky vlastní.
Budeme potřebovat:
- Semena - naklíčit toho jde opravdu hodně, například cizrna, čočka, dýně, hrách, ječmen, len, mungo, pohanka, řeřicha, sezam, slunečnice, špalda... Kupujte jen ty z obchodů se zdravou výživou, ne v zahradnictví, ta jsou namořená různými přípravky a určená k setí.
- Misku
- Něco na klíčení, možností je spousta:
- "Klíčidlo" - drahé
- Sítko, cedník
- PET lahev - stačí jí seříznout cca v polovině a do dna a boků u dna udělat otvory pro odtok vody, nepřijde mi to ale úplně vhodné, níže uvedu proč
- Pevnou alespoň částečně průhlednou krabičku od zmrzliny - otvory můžeme udělat do dna nebo do víčka (a krabičku pak vylévat otočením vzhůru nohama)
- Sklenici od kávy - doporučuji! Otvory uděláme do víčka, výhodou je, že sklenici můžeme pak bez následků umýt horkou vodou nebo v myčce, zlikvidovat tak případné bakterie a předejít zahnívání
- Vodu
Postup
- Do misky vhodíme hrst semen a zalijeme je studenou až vlažnou vodou aby byla ponořená.
- Semena v misce necháme několik hodin nasáknout vodu a nabobtnat, já je nechávám přes noc.
- Vodu ze semen slijeme a semena nasypeme do sklenice od kávy. Sklenice by měla být plná tak ze čtvrtiny až třetiny, semena naklíčením hodně zvětšují svůj objem.
- Do sklenice nalijeme vodu, semena propláchneme, sklenici zavíčkujeme (ve víčku máme menší otvory pro odtok vody), obrátíme vzhůru nohama a počkáme, až skrz víčko vyteče voda.
- Sklenici necháme při pokojové teplotě stát a asi 2x denně propláchneme jako v bodě 4.
- Některá semena začnou klíčit již druhý den, jiným to trvá déle. Stejně tak doba, než klíčky dorostou potřebné velikosti, je u každého druhu semen jiná.
Tipy a možnosti
- Semena naklíčením výrazně (až o stovky procent) zvyšují obsah vitamínů, mají antioxidační, detoxikační a protirakovinné účinky.
- Někde dává na začátku klíčení klíčky do tmy, někdo do lednice.
- Když se naučíte který druh jak dlouho klíčí, můžete si vytvářet různé směsi - buď smícháním hotových klíčků nebo dosypáním těch rychleji klíčících k těm pomaleji klíčícím a společným doklíčením.
- Klíčky konzumujeme samostatně nebo je přidáváme do salátů. Můžeme si jimi posypat namazaný chleba, uvařené brambory nebo je přimíchat do bramborové kaše. Nikdy je ale neupravujeme tepelně, zničily by se vitamíny.
- Klíčky můžeme v lednici skladovat asi týden.