Čína - Jarní závitky
Ingredience na 8 kusů:
- 8 plátků rýžového papíru
- Rýžové nudle
- Směs zeleniny
- Houby, v mém případě shimeji
- 1 vajíčko
- Olej
- Sojová omáčka
- Pálivá paprika
Postup:
Do mísy nalijeme horkou vodu a namočíme do ní rýžové nudle. Zeleninu a houby pokrájíme na menší kousky. V míse ke směsi přidáme rýžové nudle a přimícháme jedno vajíčko. Každý list rýžového papíru na několik vteři namočíme do teplé vody a poté rozprostřeme na podložku. Doprostřed dáme zeleninovou směs, okraje rýžového papíru ohneme nahoru a závitek zarolujeme. Závitky smažíme na oleji.
V sojové omáčce rozmícháme pálivou papriku, ve směsi pak závitky namáčíme.
Tip 1: Rýžový papír se prodává v různých velikostech, na fotkách jsou závitky z většího. Doporučuji však použít menší, je lepší na manipulaci a závitky se při smažení rychleji prohřejí.
Tip 2: Existuje řada verzí, které mají původ v různých jihoasijských zemích. Pod pojmem „jarní závitky“ jsou v některých lokalitách myšleny závitky nesmažené (zpravidla ve Vietnamu), jinde jsou pečené nebo smažené, jako v tomto receptu. Ve Vietnamu se často plní i mletým masem nebo krevetami a nazývají se chả giò. Často se podávají s rybí omáčkou nước chấm. V Hongkongu a Macau jsou jedním z malých jídel hromadně zvaných dim sum a často jsou podávány s worcesterovou omáčkou. Na Filipínách a v Indonésii se jim říká lumpia a jsou podobné spíš palačince. Stejnou verzi znají také v Myanmaru, kde se nazývají kwpyan nebo na Tchajj-wanu, kde jim říkají také. Stejně jako se mění náplně, mění se i omáčky - kromě sojové a worcesterové to může být třeba buráková, rybí, sweet chilli, extrémně pálivá sriracha a další.