Japonky

Máme chalupu v Českém ráji u Sobotky. Když jsem byla ještě malá, bydlel v Sobotce kousek od hřbitova pan Zahradník. Pekl výborné zákusky, kterým se říkalo „Japonky“. Čas od času u něj babička nebo máma několik kousků objednala. A já je milovala a chodila na ně skoro tajně. Byly s decentní kávovou příchutí a křehkou sněhovou špičkou, kterou jsem vždycky zkusila sundat a sníst zvlášť. Troufám si odhadnout, že už tehdy panu Zahradníkovi minimálně táhlo na 90 let, takže ještě někdy za mého dětství zemřel.

Recept na Japonky se pak dostal k paní Chytré, která byla cukrářka a Japonky začala péct. Originálu neodpovídaly ani vzhledově ani chutí, pan Zahradník očividně dělal ještě něco nad rámec receptu, jak už to tak obvykle bývá... Ale jiné Japonky, než ty od paní Chytré, nebyly. I v posledních letech si čas od času máma od paní Chytré několik kousků koupila.

Pro mě byly Japonky taková hodně výrazná vzpomínka na dětství, takže jsem si vždycky přála umět je udělat a přemýšlela, jak se tedy vlastně dělají. A protože poměrně často peču, za ty roky různých experimentů jsem se při pečení různých jiných věcí dopracovala ke stejné chuti, jakou měla některá část Japonek. Pak už byl jen krůček k tomu to celé zkombinovat a zkusit Japonky udělat.

Den poté, co jsem se dozvěděla, že paní Chytrá zemřela, jsem se rozhodla Japonky vyzkoušet. Můj výsledek poměrně dobře odpovídá chuťově, ale na vzhledu budu muset ještě zapracovat - zvolila jsem příliš velký průměr koleček, takže mám Japonky moc široké a nízké, a (pořád ještě) neumím pořádně pracovat s bílkovým sněhem a vytvarovat hezké pusinky. Na druhou stranu pan Zahradník neměl vršek Japonek ve tvaru sněhové pusinky, ale takového plochého šneka, takže nejsem tak daleko od originálu :-).

Na 12 zákusků budeme potřebovat:

  • 800 g cukru krystal
  • 100 g polohrubé mouky
  • 100 g hladké mouky
  • 1 l mléka
  • 14 vajec
  • 1 lžíci cukru moučka
  • 2 prášky do pečiva
  • 2 másla
  • Vlašské ořechy
  • Mletou kávu
  • Vodu

Korpus: V míse vyšleháme 8 žloutků a asi 200 g cukru krystal. Přilijeme trochu vroucí vody, přimícháme polohrubou mouku a prášky do pečiva. Z 8 bílků vyšleháme sníh, který přimícháme k těstu. Těsto rozprostřeme na plech - upečené těsto by mělo mít na výšku asi 3 - 4 centimetry a při pečení nijak výrazně nenakyne, takže volíme plech vhodné velikosti. Pečeme nejlépe na menší teplotu (klidně jen na 130 °C) a tedy delší dobu (až 2 hodiny). Upečení zkontrolujeme pomocí špejle. Těsto necháme trochu vychladnout a vykrájíme z něj kolečka.

Krém: V míse vyšleháme máslo s trochu moučkového cukru. Z mléka a hladké mouky uvaříme kaši a postupně jí přimícháme k máslu spolu se silnou černou kávou (nebo rovnou mletou kávou).

Můžete udělat i klasický máslový krém (na 1 máslo podle požadavku na sladkost dávámea si 50 - 100 g cukru), ale ten je poměrně hutný a navíc má tu vlastnost, že se při přidání tekuté přísady (v tomto případě černé kávy), může srazit. Kromě zde uvedené kaše ale můžeme krém nastavit i pudinkem (uvařený z 1 pudinku a 250 ml mléka).

Sněhové špičky: Z bílků ze 6 vajec a zbylého cukru krystal vyšleháme sníh (nejlépe ve vodní lázni). Plech vyložíme pečícím papírem. Sněhem naplníme cukrářský sáček (ale dobře poslouží i igelitový s odstřiženým růžkem), kterým na pečící papír děláme velké „sněhové pusinky“ o přibližném průměru koleček z těsta. Plech dáme do trouby a pusinky pečeme asi na 80 °C cca 1,5 hodiny.

Kompletace: Kolečka z těsta podélně rozřízneme, pomažeme krémem a zase spojíme. Poté pomažeme krémem zhora i kolem dokola. Nahoru položíme sněhovou pusinku a obvod obalíme v mletých ořechách.