Francie - Quiche

Quiche [kiš] je slaný koláč pocházející z oblasti Lorraine na hranicích s Německem a podle názvu této oblasti se jmenuje nejznámější varianta tohoto koláče Quiche Lorraine [kiš loren].

Na 2 porce budeme potřebovat:

  • 250 g hladké mouky
  • 125 g másla
  • 10 lžic vlažné vody
  • Sůl
  • Náplň

Těsto

Mouku, změklé máslo, vodu a špetku soli zpracujeme na hladké nelepivé těsto. Alternativně lze těsto vyrobit z mouky a půl na půl z rostlinného oleje a vody, nicméně není to ono... Hotové těsto necháme alespoň 2 hodiny uležet v lednici. Pak ho vyválíme a rozprostřeme do formy.

Náplň

Quiche Lorraine: Asi 200 g anglické slaniny nakrájíme na kousky, můžeme jí opéct na pánvi. Tři vajíčka rozmícháme s 200 ml smetany, na hrubo nastrouhaným sýrem a špetkou muškátového oříšku. Slaninu nasypeme na koláč a zalijeme směsí z vajíček.

Květáková: Květák rozebereme na růžičky a povaříme ho. Mezitím si na pánvi opečeme na jemno nakrájenou cibuli. Květák rozmačkáme, osolíme, opepříme a přimícháme slaninu s cibulí. Připravenou směs rozprostřeme na těsto.

Spenátová Asi 250 g mraženého listového špenátu dáme vařit do hrnce. Přidáme asi 2 stroužky česneku a vaříme dokud se nevyvaří přebytečná šťáva. Pak přimícháme asi půl kelímku zakysané smetany a 1 - 2 vejce. Připravenou směs rozprostřeme na těsto.

Rajčatová: Rajčata spaříme a případně oloupeme. Ochutíme bazalkou, pepřem a solí. Přidáme na kousky nakrájenou mozzarellu a přimícháme asi 250 ml smetany nebo zakysané smetany a 1 - 2 vajíčka. Připravenou směs rozprostřeme na těsto.

Další možné náplně: Brokolice + květák, sýr, žampiony, lze i sladká - marmeláda, tvaroh...


Připravený koláč pečeme v elektrické troubě na 200 °C podle tloušťky těsta asi 20 - 40 minut.