Duhový dort

Na 1 dort/6 porcí budeme potřebovat:

  • 200 g krémového sýra - Philadelphia, Buko, Mascarpone
  • 175 g hladké mouky
  • 150 g másla
  • 150 g marcipánu (nebo fondánu)
  • 100 g cukru
  • 4-5 vajec (podle velikosti)
  • 1/2 lžičky vanilkového extraktu
  • Moučkový cukr nebo bramborový škrob
  • Potravinářskou barvu - alespoň 2 barvy

Troubu předehřejeme na 200 °C. Žloutky ušleháme s polovinou cukru, bílky ušleháme s druhou polovinou cukru. Počítáme-li, že dort bude čtyřbarevný, rozdělíme oboje rovnoměrně do čtyř misek. Do každé misky přidáme 1/4 hladké mouky a jednu barvu - v našem případě do jedné červenou, do druhé žlutou, do třetí červenou a žlutou v poměru cca 2:3 a do čtvrté červenou a žlutou v poměru cca 3:2. Obsah každé misky opatrně promícháme. Plech vyložíme pečícím papírem, vyklopíme na něj obsah misky a opatrně rozetřeme do tvaru kruhu o trochu většího, než bude dort. Pečeme asi 5 - 7 minut. Upečené placky překlopíme na rovnou plochu posypanou moučkovým cukrem nebo bramborovým škrobem a necháme vychladnout. Pak na ně přiložíme šablonu, například misku, a po obvodu seřízneme.

Hodně změklé máslo ušleháme se sýrem a vanilkovým extraktem. Na talíř položíme červený plát těsta a pomažeme tenkou vrstvou krému. Pokračujeme sytější oranžovou, světlejší oranžovou a žlutou. Zbytkem krému potřeme horní plát těsta i boky dortu. Dáme vychladit do lednice, aby krém ztuhnul.

Podložku posypeme moučkovým cukrem nebo bramborovým škrobem a vyválíme na větší plát. Ten opatrně položíme na dort, vyhladíme vršek i boky, u dolního okraje přebytečný marcipán seřízneme a případně dort dozdobíme.

Tip:

Barvy těsta jsou libovolné. Dort můžeme udělat v barvách duhy (odtud název "duhový dort") v barvách fialová (červená + modrá), modrá, zelená, žlutá, oranžová (červená + žlutá) a červená. Nebo můžeme vytvořit pouze přechod dvou barev jako v případě tohoto dortu - od červené přes dva odstíny oranžové ke žluté. Lze také vytvořit pouze různé odstíny jedné barvy.

Kupovaný marcipán je hodně sladký, je lepší si udělat marcipán domácí a množství cukru upravit. Stačí k tomu 150 gramů mandlí, 100 gramů cukru a trocha studené vody. Mandle rozmixujeme na jemno, smícháme s cukrem, přidáme trochu vody a zpracujeme v těsto, které můžeme i libovolně barvit.