Strážné

Strážné je jedno z nejznámějších horských středisek v Krkonoších. Tato horská osada leží na území Krkonošského národního parku v mělkém sedle v nadmořské výšce 750 metrů. Rozprostírá se mezi Herlíkovickým Žalým a Strážnou hůrou. Strážné má velmi rozptýlenou zástavbu i v horní části údolí Klínového potoka. K osadě patří množství samot na okolních kopcích, např. Hříbecí Boudy nebo Šestidomí.
Strážné leží asi 6 kilometrů jižně od Špindlerova mlýna a 4 kilometry severovýchodně od Vrchlabí. V současné době je Strážné součástí Vrchlabí.
Strážné bylo založeno v 17. století hrabětem z Pomořan. Leží na staré Slezské stezce, která vedla přes Krkonoše. Její zbytek, takzvaná „Kamenná cesta“ z Hořejšího Vrchlabí, stále existuje. U Hříběcích Bud je ložisko vápence, který se v minulosti těžil i jako dekorační kámen, tzv. krkonošský mramor.
Díky výborné poloze mají návštěvníci možnost využít široké nabídky služeb k aktivnímu odpočinku a strávit zde opravdu příjemný pobyt během celého roku.
Stále oblíbenější je turistika na horských kolech a jízda na koních. Horská pěší turistika nabízí prakticky nekonečné možnosti výletů po celých Krkonoších, zejména směrem ke Sněžce.
V zimě si návštěvníci mohou vybrat z mnoha vleků a sjezdovek všech stupňů obtížnosti, a to i s umělým osvětlením. Jsou zde ideální podmínky pro sjezdové lyžování a snowboarding. Rovněž běžkaři si zde přijdou na své. Křižují se tu tři turistické trasy vedoucí na hřebeny Krkonoš a do Špindlerova mlýna, na Pláně je to odtud pouhých 6 km.
Krkonošská obec Strážný je prostě oblíbená mezi turisty, chalupáři, rodinami s malými dětmi i cyklisty. Je totiž v horách a přitom vlastně ještě v horách není. Okolo jsou hluboké lesy, ale také pár menších sjezdovek. Vede tu spousta cyklistických cest a silniček. Není odtud daleko na hlavní krkonošské hřebeny.