Zámky

Zámek je historické reprezentativní šlechtické sídlo, často rozsáhlé a bohatě zdobené. Mnoho zámků vzniklo ze starších hradů rozsáhlými přestavbami za účelem pohodlnějšího obývání.

Podle období vzniku můžeme zámky rozřadit do několika stavebních stylů:
  • Zámky z období renesance (16. století) - nejstarší typy zámků, často vzniklé rozsáhlou přestavbou původního hradu, bývají zdobené prvky v řecko-římském stylu. Příklad: Nelahozeves, Velké Losiny, Vimperk.
  • Zámky z období baroka (17. století) - často rozsáhlá a bohatě zdobená sídla, která sloužila také jako kulturní či hospodářská centra. Příklad: Jaroměřice nad Rokytnou, Vranov nad Dyjí.
  • Zámky z období klasicismu (18. století) - střídmější zámecké budovy zdobené pouze decentně. Příklad: Kozel, Kynžvart.
  • Zámky z období takzvaného historismu (19. století) - zdobení zámeckých budov se svým zdobením vracelo k využívání prvků z minulosti, čímž vznikaly stavby novorománské, novogotické, novorenesanční a novobarokní. Příklad: Hluboká nad Vltavou (novogotický), Zboroh (novorenesanční), Větrný Jeníkov (novobarokní)

Z dalších stavebních slohů, které vzhled zámeckých budov významně ovlivnily, jmenujme rokoko nebo secesi.

Nejčastějším typem zámku je palác, což je rozsáhlá obytná budova. Některé zámky sloužily jako letní sídlo, což znamená, že byly využívány pouze sezónně. Mezi zámky řadíme také letohrádky, tedy menší sídla sloužící převážně k rekreaci.