Mníšek pod Brdy

Zámek Mníšek pod Brdy leží na nevysoké vyvýšenině nad stejnojmenným městem a nad zámeckým rybníkem.

Již ve 13. století stával na místě dnešního zámku malý hrad obklopený hradbami a příkopem, který sloužil zřejmě k obraně obchodní stezky z Prahy do Bavor. Zřejmě na konci 14. století, ještě za života posledních Přemyslovců, byl hrádek přebudován na lovecký hrad.

První písemná zpráva o hradu pochází z roku 1348. Posledním královským majitelem byl Václav IV., který začal hrad svěřovat do správy různým pánům.

Od roku 1487 byl hrad v držení Vratislavů z Mitrovic, kteří ho přestavěli na zámeček.

Roku 1639 byl zámek vydrancován švédským vojskem generála Banéra. V roce 1655 od Mitroviců koupil panství Servác Engel z Engelsflussu, který v následujícím roce zahájil přestavbu původního zámečku ve velký zámek. Přestavba trvala až do roku 1672 a zámek při ní pod vedením stavitele Martina Reinera získal základ dnešní podoby. Byl zbudován ve stylu pozdní severské renesance podle plánů architekta Carla Luraga.

V 18. století zámek získal Rod Unwerthů, který ho nechal ve 2. polovině 18. století přestavět. Když zemřel Ignác Umwerth, získal zámek Pachta z Rájova, který se však zámku kvůli rodinným sporům nemohu ujmout, a tak ho až do roku 1838 spravovali úředníci zemských desek. Roku 1848 byl zámek zachvácen požárem.

Roku 1909 zemřel hrabě Schirndig a zámek připadl Theodorichu Kastu z Ebelsbergu. Ten nechal v letech 1910 – 1911 zámek opravit. Theodorich byl obviněn z kolaborace s nacisty, v roce 1945 došlo k vydrancování zámku a jeho konfiskaci. Od roku 1946 byl ve správě ministerstva vnitra, kterému sloužil jako archiv.

Roku 2000 byl zámek vyklizen a získalo ho ministerstvo kultury. Spravuje ho Národní památkový ústav, který zahájil v prosinci 2000 rozsáhlou rekonstrukci.

Zámek je čtyřkřídlý, dvoupatrový, postavený na téměř čtvercovém půdorysu. Rozprostírá se kolem čtvercového dvora, je 42 metrů dlouhý a 40 metrů široký. Má tři nárožní polygonální věže, dvě v průčelí a jednu v zadní části zámku. Jedna z věží má i věžní hodiny. V minulosti se v zámku nacházela i kaple sv. Servácia s obrazem světce od malíře Škréty.