Dačice

Jen málokteré město se může honosit dvěma zámky a právě Dačice mezi těch několik málo měst naší republiky patří.
Jeden ze zámků, tzv. Nový zámek na Havlíčkově náměstí, je poprvé doložen v roce 1591. Je to čtyřkřídlá budova kolem čtvercového dvora s hlavním průčelím na Havlíčkově náměstí. Na návrhu a stavbě tohoto renesančního zámku se podílel Albrecht a Oldřich Krajíř z Krajku a také schopný umělec z Itálie Francesco Garof de Bissone. Zahradní průčelí upravil F. Cameli, jenž přišel z Kunžaku. Zámek byl několikrát přestavěn. Naposledy ve stylu empíru kolem roku 1816 vídeňským stavitelem J. Riedlem. Bylo empírově upraveno hlavní křídlo zámku. Podle návrhu vídeňského architekta Schlepse byl v letech 1831 - 1832 upraven vnitřek se schodištěm. Pseudobarokních a secesních úprav se zámek dočkal v letech 1900 - 1910, podle návrhu architekta H. Prustschera. Od roku 1945 je zámek zařízen bohatým, převážně empírovým zařízením. Z původní renesanční stavby zůstaly kromě typického půdorysu zachovány uvnitř klenby některých síní a v nádvorní straně dvě patra krásných žulových arkád.
Pro veřejnost přístupné severní křídlo zámku zahrnuje reprezentační přízemní prostory ve stavu z doby posledních majitelů, v prvním patře ojedinělý soubor empírových interiérů a pozdně secesní knihovnu s bohatým fondem, dále monumentálně řešenou empírovou halu s unikátním samonosným schodištěm.V jižním křídle Nového zámku sídlí Městské muzeum a galerie. Muzeum s galerií je otevřeno po celý rok a nabízí Vám mimo stálých expozicí i řadu krátkodobých výstav výtvarného i muzejního zaměření. Součástí prohlídky je zároveň zámecká kaple Nanebevzetí Panny Marie.
Na zámecký areál volně navazuje park, který byl původně francouzskou zahradou. V roce 1818 byl rozšířen až na 19 hektarů a upraven jako anglický park. Jeho základní motiv tvoří jezírko s nepravidelnými zákruty břehu. V parku roste řada vzácných stromů co do stáří i druhu. V současné době je rozsah parku 10 hektarů. Zámecký park nabízí klid pro příjemné posezení nebo klidnou procházku.
Skutečnou dominantou města je renesanční věž kostela sv. Vavřince. Vystoupíte-li po 150 točitých schodech na ochoz, naskytne se Vám překrásný výhled na město i okolí. Cestou na druhé dačické náměstí - Palackého minete malý, neobvyklý pomníček. Je to žulový pomník kostky cukru, který zde byl postaven v roce 1983. Připomíná jedno zajímavé dačické prvenství - v roce 1843 byla ve městě vyrobena první kostka cukru na světě.
Na severním konci Palackého náměstí se nachází krásný městský renesanční palác, nazývaný dříve "panské obydlí". Je to druhý dačický zámek, tzv. Starý zámek. Albrecht Krajíř z Krajku vystavěl tento zámek s manželkou Magdalenou z Vřesovic v letech 1572 - 1579 jako obydlí majitelů panství. Zámek pravděpodobně postavil některý ze severoitalských mistrů tehdy usedlých v Dačici. Vnější vzhled zámku zůstal vzácně neporušený - dvoupatrová budova je zakončena atikou pokrytou prejzy a opatřena cimbuřím. Sgrafitové kvádrování bylo restaurováno naposledy při celkové rekonstrukci v roce 1992 spolu s obnovením dvou původních klenutých síní v přízemí budovy. Starý zámek je sídlem Městského úřadu.