Mosty u Jablunkova

Obec Mosty u Jablunkova vznikla pravděpodobně někdy v 16. století. Název byl pravděpodobně odvozen od velkého množství mostů spojujících břehy potoků. Osada byla založena v nejvyšším bodě průsmyku mezi Gírovou a polomem. Již tehdy tudy vedla důležitá obchodní stezka, zvaná měděná, která spojovala Slezsko s Uhrami. První zpráva o osídlení pochází z druhé poloviny 16. století. Obyvatelstvo Mostů se tehdy živilo pouze pastevectvím a zemědělstvím. V roce 1578 bylo nad jablunkovským průsmykem postaveno barokní opevnění Šance, které mělo poskytnout šanci při nájezdech Tatarů a později proti Turkům.
V 17. století byly Šance přestavěny a jejich půdorys dostal tvar hvězdy.
Roku 1768 byl v obci postaven kostel sv. Hedviky.
Roku 1870 byla vybudována Košicko-bohumínská železniční dráha. Při její stavbě byly mezi hlavní stanicí a zastávkou umístěnou blíže k hranici se Slovenskem postaveny dva tunely dlouhé 607 metrů.
Když bylo 1. ledna 1993 rozděleno Československo, vznikla v Mostech celnice, železniční přechod a dva silniční přechody. Od té doby jsou Mosty první obcí, kterou do České republiky přijíždějící projedou jako první.
V roce 2001 byl vybudován silniční obchvat města, který odklonil hustou dopravu z centra obce.
Nejcennější památkou obce jsou pozůstatky Šancí. Dodnes je dobře patrný půdorys opevnění, hradby i příkopy. Nachází se zde také kaple sv. Petra a Pavla. Druhá církevní stavba, kostel sv. Hedviky, stojí v centru obce.
V zimních měsících je v Mostech u Jablunkova v provozu lyžařský areál. Nachází se zde tři vleky typu Tatrapoma v délce 650, 580 a 550 metrů. Podél vleků vedou tři sjezdové tratě střední obtížnosti s délkou 550 – 600 metrů a s převýšením asi 140 – 150 metrů. Všechny sjezdovky jsou upravovány a uměle osvětlovány. Pro děti je k dispozici 270 metrů dlouhý vlek Tatrapoma s lehkou tratí s převýšením 60 metrů. Posledním přepravním zařízením areálu je provazový dětský vlek s nízko vedeným lanem, který slouží pro účely lyžařské školy. Vyznavačům běžeckého lyžování může okolí nabídnout až 44 kilometrů upravovaných tratí.
V roce 2004 byla v areálu posatvena první nadzemní bobová dráha v České republice. Je v provozu celoročně. Její délka je 950 metrů a délka samotného sjezdu je 650 metrů. V letních měsících areál nabízí ještě mnohé další aktivity – 232 metrů dlouhý sjezd na visutém laně „Gorolszus“, bike park, sjezd na horských koloběžkách, paintball, lanové centrum se třemi okruhy, délkou 505 metrů, 42 překážkami a pěti sjezdy, dětské lanové centrum, lezecké stěny, bungee trampolíny, dětské trampolíny, střelbu z luku nebo dětský zábavní park.