Čelákovice

Čelákovice jsou krásné, historické město na břehu Labe. První písemná zmínka o městě pochází z roku 1290. Od roku 1547 jsou Čelákovice královským komorním městem.
Na místě dnešního muzea dříve stávala středověká tvrz. V 16. století, roku 1579 byla renesančně přestavěna. Před rokem 1910 byla pronikavě upravena. Sestává ze dvou obdélných patrových, po délce na sebe řazených hlavních křídel. V přední části místnosti hřebínková klenba a sedlové portály. V patře další části dva sály s profilovými obdélnými portály a s hranolovými pilířky, které nesly trámový strop.
Románský kostel Nanebevzetí Panny Marie pochází z doby okolo 1. čtvrti 13. století. Byl obnoven před rokem 1653. V letech 1712 - 1713 byl rozšířen o nový presbytář s trojicí apsid, o sakristii a předsíň. Ve 2. polovině 18. století byl upraven. Kostel je jednolodní, obdélný, tribunový, se západní hranolovou věží, čtvercovou sakristií na severovýchodní straně presbytáře a jižní čtvercovou předsíní. Je postaven z řádkového zdiva. Ve věži jsou obdélná, polokruhem ukončená okna, v lodi barokní polokruhová okna.
Město Čelákovice má krásnou novorenesanční radnici postavenou roku 1911.