Hoštice

Hoštice leží v Jihočeském kraji v okrese Strakonice v blízkosti Volyně. Rozprostírají se pod vrchem Kalný.

První písemná zpráva o Hošticích pochází z roku 1274. V té době byl majitelem obce syn Viléma z Hoštic, Držislav.

Počátkem 14. století patřily Hoštice k Volyňskému újezdu. Roku 1315 již vlastnila Hoštice Eliška Přemyslovna. Od ní získaly Hoštice mnohá práva. Koncem 14. století náležely Hoštice k panství Hluboká a později ke Kašperku.

Majiteli panství byli v 15. století Kocové z Dobrše.

V 16. století zdědil obec Vilém z Rožmberka. V roce 1593 byly Hoštice prodány Arnoštu Vitanovskému z Vlčkovic. Ten zřejmě nechal zřídit na místě dnešního zámku první sídlo. V roce 1593 byl postaven renesanční kostel Narození Panny Marie.

V 17. století bylo původní panské sídlo přebudováno na renesanční zámek. V průběhu tohoto století byl také severozápadně od obce ve směru na obec Strunkovice založen židovský hřbitov. Rod pánů z Vlčkovic vlastnil Hoštice až do konce 17. století. Na sklonku století je získal Vladislav Chlumčanský z Přestavlk.

V 18. století proběhla rekonstrukce kostela. Ze 40. let 18. století pochází také interiérové vybavení kostela. V roce 1777 nechali Chmučanští z Přestavlk přebudovat zámek, který získal dnešní podobu. Od roku 1799 vlastnil Hoštice Jáchym Zádubský ze Šontálu.

V roce 1822 Hoštice získal rod Schubertů von Schutterstein. V letech 1870 – 1880 proběhla přestavba zámku. Roku 1891 vznikl sbor dobrovolných hasičů.

Roku 1940 zemřeli na hoštickém zámku poslední majitelé, kterými byl Adolf Haid von Haidenburg a jeho manželka Malvína von Schutterstein. Na počátku 40. let 20. století byla provedena další přestavba zdejšího zámku. V roce 1953 se v Hošticích narodil Zdeněk Troška, pozdější významný český režisér. Od roku 1978 žil v Hošticích zpěvák Michal Tučný. Obec proslavil především komediální trilogií Slunce, seno, jahody, Slunce, seno a pár facek a Slunce, seno, erotika. První díl této trilogie byl natočen roku 1984.

Z památek Hoštic jmenujme jednopatrový zámek, který je však nepřístupný. Cennou památkou je také Kostel Nanebevzetí Panny Marie, který je orientován severo-jižně. Na hřbitově je rodinná hrobka rodu Schuttersteinů. Poslední roky svého života v Hošticích strávil Michal Tučný, významný český country zpěvák, který je pohřben na zdejším hřbitově. Druhý městský hřbitov se nachází necelý 1 kilometr od Hoštic.