Itálie - Tirano

Tirano je město ležící v severní Itálii přímo u hranic se Švýcarskem, v regionu Lombardie, v provincii Sondrio. Leží na řece Adda v nadmořské výšce 441 metrů, zaujímá rozlohu asi 32 kilometrů čtverečních a má asi 9.200 obyvatel.

Již ve středověku byl v centru opevněného městečka postaven menší kostel.

Na počátku 16. století byla na místě původního kostela dostavěna katolická bazilika Madonna di Tirano, která je zasvěcena Blahoslavené Matce Marii Degli Omodei.

Ve 2. polovině 17. století byl rodem Salis-Zizers postaven Palazzo Salis.

Nejvýznamnější památkou města je renesanční bazilika pocházející z počátku 16. století. Její dominantou je vysoká zvonice a interiér zdobený uměleckými díly ze 17. století. Dalšími významnými církevními stavbami jsou kostely San Martino a San Perpetua.

Další výjimečnou památkou města je Palazzo Salis. Dodnes je v držení potomků jeho stavitelů. Ve vnitrobloku se nachází italská zahrada. Interiéry paláce jsou zdobené freskami a štukami ze 17. a 18. století. Palác dnes slouží jako muzeum.

Unikátem Tirana jsou dvě železniční stanice. Z jedné z nich jezdí vlaky do italského vnitrozemí, do druhé pak přijíždějí vlaky ze Švýcarska. Mezi oběma nádražími je malý hraniční přechod.