Švýcarsko - Landwasserviadukt

Landwasserviadukt je železniční kamenný obloukový most, který se nachází ve Švýcarsku v kantonu Graubünden nedaleko města Schmitten. Viadukt leží mezi zastávkami Alvaneu a Filisur, přičemž ve Filisuru je nejbližší nádražší. Viadukt překlenuje údolí řeky Landwasser. Leží v nadmořské výšce 1.054 metrů nad mořem.

Viadukt navrhnul architekt Alexander Acatos. Výstavba byla zahájena v březnu 1901 a provedla ji firma Müller & Zeerleder pro Rhétské dráhy. Výstavba trvala asi jeden a půl roku a proběhla za použití unikátních nových technologií bez použití lešení. Stavba byla dokončena roku 1902 a v říjnu téhož roku byl viadukt dokončen. V červenci 1903 byl viadukt uveden do provozu. Stavba tehdy přišla na 280 tisíc švýcarských franků. Roku 1919 proběhla elektrizace tratě.

Od 7. července 2008 je želez-nice zapsána na seznam UNESCO. V roce 2009 proběhla rozsáhlá rekonstrukce celého viaduktu. Trvala 8 měsíců, probíhala na směny a za provozu.

Viadukt byl postaven z tmavého vápence, objem zdiva je asi 9.200 metrů krychlových. Je jednokolejný a zakřivený, poloměr oblouku je 100 metrů. Koleje jsou nakloněné v úhlu 2%. Je 65 metrů vysoký a 136 metrů dlouhý. Viadukt podpírá pět vysokých pilířů, které vytvářejí šest asi 20 metrů širokých oblouků. Poslední oblouk na východní straně údolí je zakončen skálou a ve směru z Alvaneu do Filisuru tedy viadukt ústí přímo do 216 metrů dlouhého tunelu Landwasser Tunnel. Za tunelem u Filisuru se železnice větví, přičemž druhá větev dráhy vede do Davosu. Od této křižovatky je pěkný výhled na viadukt. Druhá pěkná vyhlídka se nachází v západním svahu nad železniční tratí.

Viadukt je součástí 67 kilometrů dlouhé železnice Albula, která spojuje Svatý Mořic a Thusis. Vlastníkem i provozovatelem je společnost Rhätische Bahn (RhB), tedy Rhétská dráha. Denně po něm přejde v průměru 60 vlaků, ročně asi 22.000. Viadukt je z dálky viditelný ze silnice Albulastrasse, která vede z Alvaneu do Filisuru, a je od této silnice dobře dostupný pěšky lesní cestou, která vede až pod viadukt. Ze dna údolí řeky Landwasser je možné se úzkou lesní pěšinou dostat pod viadukt Schmittener-Tobel, který překlenuje údolí říčky Schmittenerbach, a odtud na západní vyhlídku nad železnici. Vyhlídka na východních svazích hory je dostupná z obce Filisur.

K Landwasserviaduktu se lze dostat pochopitelně také po železnici. Ve směru od Alvaneu je vidět již z dálky. Vlak nejprve překonává Schmittener-Tobel Viadukt, pak najíždí na Landwasserviadukt a ústí do Landwassertunnelu. Před příjezdem do Filisuru je viadukt vidět znovu, tentokrát od jihovýchodu.