Španělsko (Mallorca) - Sollér
Sóller je město ležící na španělském ostrově Mallorca. Rozprostírá se v prosluněném údolí obehnaném horským masivem Sierra de Alfabia, pohořím L’Orfe a rozeklaným 1.445 metrů vysokým vrcholkem Puig Major, který je zároveň nejvyšší horou ostrova.
Arabové, kteří se zde usadili kolem roku 950, toto místo nazývali Sulinar, čili „Zlatá mušle“, z čehož se vyvinul dnešní název obce. Arabové zde založili terasovité plantáže a zřídili zavodňovací systém.
Jelikož Sollér byl horami zcela odříznutý od okolí a od zbytku ostrova, byla hlavní oporou zdejšího obchodování Francie. Sollér, stejně jako mnohá jiná města na světě, se prohlašuje za rodiště mořeplavce Kryštofa Kolumba.
Dnes je Sollér prosperující a rušné město. Jeho centrum tvoří staré úzké uličky pocházející z maurského období. Strmé svahy jsou tvořeny terasami porostlými citrusy. V Casa de Cultura se nachází muzeum Museo Etnológico, tedy etnologické muzeum. Je v něm vystavena keramika, nábytek a kuchyňské náčiní z 18. a 19. století. V Botanické zahradě Jardí Botánic de Sóller se nachází rostliny z různých středomořských ostrovů.
Ve městě se nachází také dvě lisovny oleje nazývané tafonas. Lisovna „Can Det“ i „Oli d’Oliva Verge“ jsou přístupné veřejnosti. Stejně jako zdejší olivy, oblíbené jsou i citrony, mandle a pomeranče. Rozsáhlé a chráněné plantážové svahy se nacházejí jen několik kilometrů od města.
Sollér je dobře dostupný autem. Z hlavního města Palma de Mallorca sem vede silnice Ma-11, jejíž velká část vede tunelem. Jinak je Sollér dostupný po silnici C-711 s 65 zatáčkami, které zdolávají 550 metrů vysoký vrchol Coll de Sóller. Město leží na pobřežní silnici Ma-10, označované také C-710, která vede z Andratxu do Pollency.
Nejlepším způsobem příjezdu do Solléru z Palma de Mallrorcy je úzkorozchodná železnice Ferrocarril de Sóller, která byla postavena roku 1912 a přinesla historicky první spojení s okolním světem po souši. V roce 1927 byla trať elektrifikována. Část cesty vede třinácti tunely, z nichž některé jsou souběžné s tím silničním. Jinak ale vlak nabízí možnost množství úchvatných výhledů na okolní přírodu a plantáže ovoce. Cesta trvá asi hodinu a každý směrem jezdí 5x denně, v neděli 6x. Vlak odjíždějící z Palmy v 10:40 má nad Sollérem speciální zastávku umožňující vychutnat úchvatný výhled do kraje. V Solléru je konečná stanice na krásném secesním nádraží.
Dopravu po Solléru a do 5 kilometrů vzdáleného přístavu Port de Sóller zajišťuje tramvajová linka z roku 1912. Otevřené vozy projíždí citroníkovými sady, ve kterých je téměř možné utrhnout plody přímo ze stromu, a v přístavu jede tramvaj po pobřeží. Tato nostalgická linka jezdí každou půlhodinu.
Přístav Port de Sóller leží v největší zátoce na severozápadním pobřeží ostrova. Jde o ležící v kruhovité přístavní zátoce a dobře chráněný okolními horami a skalnatými útesy. V přístavu se 136 přístavními místy již nekotví lodě zajišťující obchod s Francií ani rybářské čluny. Najdeme zde jen několik posledních rybářských člunů, ale především jachty a výletní lodě. Přístav se postupně přeměnil na letovisko a výletní cíl, takže na molu kotví autobusy, kočáry s koňmi a taxíky. Kromě přístavu se zde nachází také pláž, která však kvůli rušnému lodnímu provozu bývá znečištěná.