Španělsko - Tossa de Mar

Tossa de Mar je španělské město ležící na severovýchodě Španělska v provincii Girona, na pobřeží Costa Brava u Středozemního moře. Tossa de Mar leží asi 90 kilometrů severně od Barcelony a 100 kilometrů jižně od hranic s Francií. Žije zde asi 5.000 obyvatel.
Oblast byla osídlena již v období neolitu a od té doby byla trvale osídlena. V období 4. až 1. století před naším letopočtem byla oblast osídlena Ibeřany, kteří byli následováni Římany. S obdobím stěhování národů přišel úpadek osady.
Osadu Tossa založili v 8. století před naším letopočtem kolonizátoři z Benátek. Rychle se stala důležitým opěrným bodem římského impéria. Za Punských válek Tossa sloužila jako základna Augustovy armády.
V roce 966 byla Tossa postoupena hrabětem Miró z Barcelony Abbeyi z Ripollu.
Roku 1187 byla zahájena stavba opevněného kostela na vrcholu Mount Guardí. Měl být nahrazen větrnými mlýny, ale byl zde postaven maják.
V roce 1236 přišel do Tossy mnich Ramon de Penyafort, který zde kázal.
Obranný systém městečka byl vylepšen roku 1387 Abbotem Ramónem Dezcatlarem. Proběhla přestavba opevněného kostela.
V 15. století se Tossa stala sídlem šlechtického rodu Torrestů de la Maresme. V této době byl také postsaven zdejší rozsáhlý hrad Vila Vella. Ze severní Afriky sem byly často podnikány nájezdy, proto byly postaveny také městské hradby.
Do roku 1500 byly postaveny domy, které měly uspokojit rostoucí populaci.
V 17. a 18. století přibývaly další domy. Roku 1749 se odehrálo protihabsburské povstání, za kterého byl hrad pobořen. Význam městečka, nad kterým už se netyčil hrad, postupně upadal. Z Tossy se stalo obyčejné rybářské městečko.
V 50. letech 20. století se začal rozvíjet turistický ruch. Velký rozmach turismu přišel v 90. letech 20. století a přinesl rychlý rozkvět městečka.
Městečko je národní kulturní památkou Katalánska. Nad městem se tyčí vrch Mount Guardí s majákem, ve kterém je umístěna expozice o historii Tossy de Mar. Na vrcholu se nachází také pozůstatky kostela. Na úpatí hory se nachází rozsáhlý hrad.
Dominantu města tvoří kostel San Vicente. Nachází se zde atypická socha Cristo del Silencio z bílého mramoru, která vyobrazuje Ježíše Krista bez kříže, který je v poloze, jako by byl přibit na kříži. Je zde také socha Černá Madona, Virgen de Fatima.
Hlavní městská pláž se nazývá Platja Gran. V okolí se nachází několik menších pláží. Jednou z nich je La Mar Menuda nebo Es Codolar, která se rozprostírá mezi skalami. Zdejší pobřeží je bohaté na faunu i flóru a je proto vhodné ke šnorchlování.