Rakousko - Schladming

V písemnostech se rakouské městečko Schladming uvádí jako Slaebenich poprvé roku 1180.
První zmínka o Schladmingu jako o centru hornického průmyslu ve Schladmingských Taurách pochází z roku 1322. Tomuto odvětví se zde věnovalo téměř 1.500 lidí, kteří těžili stříbro, kobalt, nikl a další rudy.
V roce 1408 byla Leonhardem Eggelzainem sepsána listina Schladminger Bergbrief. Obsahovala práva a úkoly horníků a získala význam po celé Evropě.
Rok 1525 přinesl do hornického městečka vzpouru horníků a sedláků. Kvůli vzpourám bylo městečko zbaveno všech svých práv. Během nepokojů byl Schladming také poškozen požárem. Již roku 1530 však městečko získalo právo pořádat trh.
V 19. století těžba rud pomalu poklesla. Již roku 1818 byla zastavena těžba kobaltu a v roce 1875 bylo ukončeno dolování niklu. V témže roce byla údolím řeky Enns postavena železnice. V roce 1884 nechal kníže August ze Sachsen-Coburgu a Gothy postavit lovecký zámeček.
V roce 1908 byly položeny základy zimního spotrovního klubu ve Schladmingu. První lyžařské závody ve Schladmingu a okolí proběhly roku 1920. Roku 1953 byly postaveny první lyžařské vleky na Planai. Od roku 1973 probíhala výstavba první gondoly na Planai. Poté bylo zdejší lyžařské středisko označeno za mezinárodní centrum vysokohorského lyžování. V témže roce na zdejších svazích proběhly alpské závody světového poháru. Roku 1982 proběhly ve Schladmingu FIS závody světového šampionátu. V roce 1993 zde proběhly olympijské hry pro handicapované sportovce. O pět let později byly lyžařsky propojeny čtyři hory Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen a Reiteralm. Roku 2001 byla tato střediska prohlášena za největší rakouskou lyžařskou oblast a byla hromadně pojmenována jako Sportwelt Amadé.
Tuto lyžařskou oblast, která patří mezi TOP-5 nejlepších areálů Rakouska, nabízející nepřeberné množství lyžařských možností, najdeme asi 300 kilometrů od našich hranic. Nachází se zde 115 kilometrů sjezdovek pokrývajích čtyři navájem propojené hory Hauser Kaibling vysoký 2.015 metrů, Planai s výškou 1.894 metrů, Hochwurzen vysoký 1.850 metrů a Raiteralm vysoký 1.860 metrů. Přímo ze Schladmingu vede k Planaii kabinová lanovka, která obsluhuje hlavní čtyřkilometrovou trať pro nejnáročnější lyžaře, na které se pořádají závody Světového poháru – super-G žen a noční slalom mužů. Nejdelší sjezdovka celého areálu měří téměř 9 kilometrů a má převýšení 2.000 metrů. Celá oblast čítá 9 středisek, které nabízejí 160 kilometrů sjezdovek. Ty jsou obsluhovány 92 moderními lanovkami.