Irsko - Moherské útesy

Moherské útesy jsou útesy nacházející se v Irsku v provincii Munster v hrabství Clare. Leží mezi městečky Doolin a Ennistimon.

Jsou známé pod svým anglickým názvem Cliffs of Moher, někdy také uváděné jako Cliffs of Mohair. Jejich irský název je Aillte an Mhothair.

Útesy byly zformovány před více než 300 miliony lety. Jsou z břidlice a pískovce. Do Atlantského oceánu spadají téměř kolmo. Jsou vysoké více než 200 metrů, takže patří mezi nejvyšší v Evropě. Udávaná nejvyšší výška se v různých zdrojích liší – je zmiňováno 201, 203, 214 nebo 215 metrů.

Útesy se táhnou v délce asi 8 kilometrů. Na jihu začínají v místě Jordan Denning Point u skalního útvaru nazývaného Hag’s Head, což je skála připomínající ženskou hlavu hledící směrem k oceánu. Její irský název je Ceann na Cailleach, česky se nazývá Hlava čarodějnice. Nedaleko Hag’s Head se nachází zřícenina kamenné Moher Tower, tedy Moherské věže. Ta za napoleonských válek sloužila jako strážní věž. Ještě počátkem 19. století zde stávala pevnost Moher. Na severu útesy končí u O'Brien's Tower, tedy O'Brienovy věže. Ta stojí v nejvyšším místě útesů nazývaném Knockardakin a byla postavena roku 1835 sirem Corneliem O'Brienem.

Roku 2007 zde bylo postaveno moderní podzemní návštěvnické centrum. V roce 2009 byly útesy jedním z 28 finalistů na Nových sedm divů světa. V témže roce se zde natáčel film Harry Potter a princ dvojí krve. Roku 2011 se útesy staly součástí geoparku.

Na úrovni O'Brienovy věže vystupuje z oceánu skalní jehla Branaunmore, irsky nazývaná An Branán Mór. Součástí útesů je také zatravněný ostrůvek Goat Island, tedy Kozí ostrov. Sídlí na něm kolonie papuchalků ploskozobých.

Útesy slouží jako hnízdiště mořských ptáků. Bývá jich tu až 30 tisíc párů. K vidění je přes 20 druhů – alky, alkouni, kormoráni, krkavci, papuchalkové, racci nebo sokoli.

Jen několik kilometrů směrem na sever se nachází Národní park Burren, irsky nazývaný An Bhoirrean. Za dobré viditelnosti jsou z útesů vidět Aranské ostrovy, Galwayský záliv a oblast 60 kilometrů vzdáleného národního parku Connemara s vrcholky Twelve Pins.