Itálie - Kronplatz

Kronplatz je velmi moderní a vyhledávané italské lyžařské středisko. Leží v oblasti Südtirol, italsky Alto Adige, v údolí Pustertal, které se italsky nazývá Val Pusteria. Vzhledem k dvojjazyčnosti celého území i německý název Kronplatz má svou italskou podobu – Plan de Corones.
Kronplatz patří do oblasti Dolomity Superski, která celkem nabízí 1.180 kilometrů sjezdových tratí. Tyto sjezdovky navíc obsluhuje 475 přepravních zařízení od obyčejných vleků až po nejmodernější kabinové lanovky a dokonce železnice. Ačkoli Kronplatz patří mezi nejlépe vybavená střediska vůbec, je mezi ostatními středisky Dolomity Superski trochu zapomínaný. Kdo by si na něj vzpomněl vedle areálů jako je Cortina d’Ampezzo, San Martino di Castrozza, Val di Fiemme, Val Gardena nebo slavná Arabba/Marmolada?
Lyžařský areál se rozkládá po svazích 2.275 metrů vysoké hory Kronplatz. Tato majestátní hora se tyčí nad starobylým městem Bruneck a dotváří jeho horské kulisy. Samotný Bruneck přitom leží v poměrně vysoké nadmořské výšce v rozmení 838 až 1.283 metrů.
Celý vrchol hory je bezlesý a nabízí 360° panorama Dolo-mit a Zillertálských Alp. Díky odlesněnosti vrcholu se dá z vrcholu hory vyrazit do údolí jakýmkoli směrem.
V okolí hory se nachází tři městečka a vesničky a ze všech je do lyžařského areálu pohodlný přístup. Nejčastějším nástupním místem je vesnička Reischach, italsky Riscone, u Brunecku ležící na severním úpatí Kronplatzu. Na vrchol odtud vedou kabinové lanovky. Po dvaceti minutách jízdy na vrchol hory se nabízí neuvěřitelné množství lyžařských možností. Na této severní části hory se nachází zdejší nejprudší sjezdovky. Kromě několika černočervených slalomových sjezdovek se zde nachází také dvě vyhledávané 5 kilometrů dlouhé černé sjezdovky nazvané Hernegg a Sylvester. Obě jsou většinu dne v úplném stínu. Vedou lesním průsekem a ve strmém sklonu překonávají převýšení téměř 1.300 metrů. Sjezdovka Sylvester dokonce dosahuje maximálního sklonu 58%.
Další vesničkou je Olang, italsky nazvaný Valdaora, ležící v nadmořské výce 1.050 metrů, který leží na východním svahu hory. Z vrcholu hory sem vede 6 kilometrů dlouhá modročervená sjezdovka, která je ve své poslední třetině poměrně prudká. Návštěvníci ji označují za jednu z nejkrásnějších sjezdovek na Kronplatzu. Celý východní svah je slunečný, což však v jarních měsících dělá ze sjezdovek nepříliš příjemný terén.
Třetí vesničkou je ve výšce 1.201 metrů ležící St. Vigil, kam směřují z Kroplatzu jižní a západní svahy. Z vrcholu Kronplatzu lze sjet na Furkelpass, odkud je možné se vrátit vajíčkovou kabinkovou lanovkou zpět na vrchol, využít zdejší lanovky pod vrcholem Piz da Peres nebo pokračovat dále do údolí do St. Vigilio di Marebbe, jak se St. Vigil jmenuje italsky. Vesničku lze nadjet kabinkovou lanovkou a lyžovat ještě na kratších protějších svazích Piz de Plaies.
Lyžařské terény Kronplatzu nabízejí od každého trochu a uspokojí každého lyžaře. Nachází se zde 88 kilometrů sjezdových tratí na 51 sjezdovkách, které obsluhuje 14 kabinových a 8 sedačkových lanovek a 9 vleků. Samozřejmostí je umělé zasněžování, sjezdovky perfektně upravené pro carving, večerní lyžování i half-pipe a snowpark pro snowboardisty. Pro náročnější lyžaře se asi 35 kilometrů od Kronplatzu nachází slavná Sella Ronda.
Na vrcholu Kronplatzu se nachází rozlehlá restaurace, která nabízí posezení uvnitř i na venkovních terasách chráněných před větrem. Kromě ní se však v celém areálu nachází nespočetné množství dalších občerstvovacích zařízení.