Malta - Blue Grotto

Blue Grotto, „maltsky“ též That il-Hnejja, je systém jeskyní nacházející se jižním pobřeží ostrova Malta, jihozápadně od města Żurrieq.

V dávné minulosti sloužilo jižní pobřeží Malty rybolovu. Až na počátku 50. let 20. století začali oblast navštěvovat muži ve službách Anglie se svými rodinami. Jezdili se sem koupat a často žádali rybáře, aby je vzali na vyjížďku. Projížďky k jeskyním získávaly stále větší popularitu. Rozepře mezi vlastníky lodí zapříčinily, že roku 1958 vláda rozhodla situaci kontrolovat a začala vyžadovat vlastnictví licence pro provozování výletů do Modré jeskyně. Pro její získání bylo potřeba splnit mnoho podmínek týkajících se kapitánských zkoušek a vlastnictví, kvality či vybavení lodi. V tomto roce bylo vydáno celkem 8 licencí těm, kteří již projížďky nabízeli, a roku 1962 byly vydány další 4 licence. Počet turistů ovšem tak rychle narůstal, že již roku 1964 bylo celkem 59 licencí. Roku 1968 vznikla organizace Blue Grotto Boat Service, která začala provozovat výlety do Modré jeskyně. Více se dbalo na bezpečnost a nebylo provozováno více než 25 lodí naráz, takže vznikl dokonce dvousměnný provoz. V roce 2004 byl v jeskyni natáčen film Troy s Bradem Pittem v hlavní roli.

Celé pobřeží je tvořeno vysokými skalními útesy. K vidění jsou zde rozličná skalní okna i obrovské jeskyně, které jsou dokonce dostupné lodí. Největší jeskyní je Blue Grotto, tedy Modrá jeskyně. Z menších jeskyní jmenujme například jeskyni Filfa (Filfa Cave), Kočičí jeskyni (Cat’s Cave), Kruhovou jeskyni (Circle Cave), Líbánkovou jeskyni (Honeymoon Cave), jeskyni Modré okno (Blue Window Cave) nebo Odleskovou jeskyni (Reflection Cave). Každý den od východu slunce přibližně do 13. hodiny se ve vodě v některých jeskyních zrcadlí unikátní odstíny modré barvy. Díky poloze jeskyní, slunečnímu světlu a podvodní flóře vznikají rozličné odstíny modrých barev. Z dalších zajímavých úkazů zmiňme například skalní otvor Okenní jeskyně (Window Cave) nebo skalní výčnělek Sloní noha (Elephant foot).

Modrá jeskyně je velmi oblíbeným turistickým cílem. Přístav Wied iz-Żurrieq, ze kterého vyplouvají k jeskyním lodě, se nachází jihozápadně od města Żurrieq.

Nedaleko pobřeží přímo naproti Modré jeskyni se nachází ostrůvek Filfa. Když byla Malta britskou kolonií, sloužil ostrov jako cíl při praktickém výcviku vojáků. Ostrov je neobydlený a žije zde jen několik unikátních druhů ještěrek.