Rakousko - Safaripark Gänserndorf
Safaripark Gänserndorf byl přírodní park nacházející se v Rakousku ve spolkové zemi Dolní Rakousy jižně od obce Gänserndorf asi 20 kilometrů od rakouského hlavního města Vídně.
Park byl zřízen roku 1972. Již v dubnu byla pořízena první zvířata, 33 lvů, a 8. června 1972 byl park otevřen veřejnosti. V té době šlo o největší safaripark v Evropě, již v době otevření zde žilo asi 300 zvířat. První překážka přišla již v roce 1973 – park musel být na tři měsíce uzavřen kvůli epidemii slintavky a kulhavky v Dolních Rakousech. Velké ztráty utrpěl park 1. listopadu 1979, kdy ho zachvátil velký požár, při kterém zahynulo 37 zvířat a škoda se vyšplhala na 20 milionů šilinků, tedy asi 1,45 milionu eur.
Roku 1984 byla skrz park za 2 miliony šilinků postavena úzkorozchodná železnice, kterou provozovaly a udržovaly dva místní železniční spolky. Následné konflikty správy parku s jedním z klubů a s obyvateli nedalekých domů však vedly k jejímu brzkému uzavření. Rostoucí náklady na péči o zvířata vedly až k dluhu ve výši 17 milionů šilinků. Park dostal různé příspěvky a na jeho podporu se konaly různé kulturní akce, přesto nebyl schopen vyvážit svůj rozpočet. V důsledku špatných investic a zákazu školních výprav po jaderné katastrofě v Černobylu 26. dubna 1986 byl vyhlášen konkurz. V roce 1987 park převzal jeho bývalý ředitel a vedl ho dále. Po pádu takzvané železné opony roku 1989 začala návštěvnost parku opět narůstat.
Roku 2000 se z parku stala akciová společnost. Ještě v roce 2003 sloužil park jako evropská záchytná stanice pro slony nelegálně držené v cirkusech nebo jiných organizacích. Na počátku roku 2004 však musel park podat nový návrh na konkurz a byl uzavřen. V té době zde žilo 80 zvířat a pracovalo 64 zaměstnanců. Do roku 2007 byla většina lvů odvezena do parku divokých koček do Jižní Afriky, pouze dvě lvice nebylo možné ze zdravotních důvodů převést. Jedna z lvic nakonec uhynula, druhá byla roku 2009 přesunuta do téhož parku v Jižní Africe. Budoucnost šimpanzů, kteří dříve sloužili jako pokusná zvířata pro společnost Immuno AG, byla nejistá. Nejprve péči o ně roku 2007 převzalo ministerstvo zdravotnictví. Veterinář Josef Zoher chtěl v létě 2009 park znovu otevřít. Park měl být řešen jako klasická zoologická zahrada, ne autosafari, ale Zoherovi se nepodařilo sehnat dostatek investorů a uzavřít smlouvu na pronájem pozemků, která požadovala znovuotevření parku do dvou let. Na konci roku 2009 byla uzavřena smlouva s firmou Baxter, která převzala firmu Immuno, o dlouhodobé péči o šimpanze. Poté pro ně byly zřízeny nové prostory.
V roce 2011 byl šimpanzům zřízen venkovní výběh a byla prodloužena smlouva o péči o šimpanze i nájemní smlouva na pozemky pro Spolek Gänserndorf. Na místě bývalého safariparku byl roku 2011 otevřen Erlebnispark Gänserndorf, tedy zážitkový park. Nachází se zde terénní dráha pro jízdu na Segwayi, dráha pro dětské čtyřkolky, lanový park, malá kontaktní zoo a další atrakce.