Španělsko (Tenerife) - Národní park Teide

Parque Nacional del Teide je národní park o velikosti asi 20.000 ha. Existuje od roku 1954 a dnes se svými více než 2 miliony návštěvníků ročně představuje nejvýznamnější turistický cíl na Tenerife. Národním parkem vede dobře udržovaná silnice, většina návštěvníků přijíždí osobními auty nebo výletními autobusy.
Při výletu do národního parku skutečně stojí za to občas zastavit a sledovat rozsáhlou bizarní vulkanickou krajinu vytvořenou vulkanickými silami. Láva, popel, vychladlá pole strusky, kusy skla vyvržené erupcí, lesklý černý obsidián – to vše leží podél silnice.
Nedaleko od samotného vrcholu se nachází hojně navštěvované vyhlídkové místo Mirador Los Roques. Tady se směrem na jihozápad otevírá grandiózní pohled na rozsáhlou rovinu vytvořenou vulkanickými silami.
Teide je skutečným kanárským zážitkem. Takto se vyjadřovali spisovatelé a další prominentní návštěvníci Tenerife, mezi nimi i badatel Alexander von Humboldt, který v červnu 1799 strávil pět dnů bádáním po ostrově.
Bizarní sopečná krajina ležící asi 2.000 m vysoko je se svými sopečnými skalami, ostře řezanými kamennými formacemi, skalisky a písečnými a suťovými haldami v každém ohledu grandiózní pozoruhodností, zejména při světle zacházejícího nebo vycházejícího slunce.
Dominantou je 3.718 m vysoký Pico del Teide, symbol Tenerife a nejvyšší hora Španělska. Jeho stáří se odhaduje na 500.000 let. Díky nadmořské výšce a jedinečnému klimatu se v oblasti národního parku a kolem ležících biotopů nachází několik živočišných a rostlinných druhů, které se jinak nikde nevyskytují. K endemickým rostlinám patří například teidská kručinka, teidská tráva a různé druhy fialek, hadince, mechu a lišejníku. Fauna zahrnuje různé ještěrky, divoké králíky, muflony, divoké kočky, krkavce, poštolky i nádherně zbarvené teidské pěnkavy.
Návštěvníci se mohou dopravit lanovkou na plošinu La Rambleta. Rozkládá se ve výšce 3.555 m. n. m., pod vrcholem Teide. Odtud je úžasný výhled na vulkanickou scenérii krajiny národního parku, vzdálená místa Tenerife, moře i sousední ostrovy.
V blízkosti plošiny se nachází horská chata Refugio de Altavista. Nahoru vede náročná turistická cesta, výstup trvá několik hodin. K výletu na plošinu nebo do horské chaty je bezpodmínečně nutné teplé oblečení.
Výstup na samotný vrchol sopky je v současnosti omezen na maximálně 50 osob najednou, aby se ochránila křehká příroda regionu.
V zimě většinou leží na Teide a jiných vyšších místech sníh.
To všechno je hora Teide – mnohokrát popisovaná a opěvovaná, zobrazená na bezpočtu pohlednic. Je skutečně výjimečnou kráskou, kterou všichni velebí...