Rakousko - Hardegg

K tomuto městečku se dostaneme přes hraniční přechod Čížov-Hardegg. Před Čížovem je parkoviště, dále musíme pěšky. Přechod je totiž jen pro pěší a cyklisty a provoz není nepřetržitý, ale cesta nám poskytne nevídanou podívanou. Nejkrásnější je pohled z mostu Hardegger Thayabrücke. Toto malé městečko je východiskem turistických cest.
Vysoko nad Hardeggem leží na české straně takzvaná hardeggská vyhlídka - Hardegger Warte. Hned za branou u hraničního mostu odbočuje doleva značená stezka. Od Dyje je nádherný výhled přes jez na Hardegg a Thayatal.
Město se nachází v národním parku Thayatal , který leží na státní hranici Rakouska a České republiky a bezprostředně navazuje na Národní park Podyjí asi 15 km západně od Znojma. Park vedle přírodní krajiny fascinuje také hrady, ruinami i pověstmi, které jsou s nimi spjaty.
Hardegg je nejmenší město Rakouska. Leží na soutoku Dyje a jejího nejsilnějšího přítoku mezi Vranovem nad dyjí a Znojmem - potoka Fugnitz.
Městečku dominuje mohutný románský hrad v Thayatalu vystavěný ve 12. - 13. století. Na hradě se nachází nádvoří, románská hradní kaple, letní a zimní kuchyně. Průvodci Rakouskem se zmiňují o vykopávkách. Dnes jsou na hradě umístěny památky na Maxmiliána Habsburského, který byl jako mexický císař zavražděn roku 1867. Část expozice doplňují sbírky umění starých Mayů, Inků a Aztéků. Od Hardeggské věže Uhrturm při výstupu ke hradu padá na jihozápadní stranu nápadný tyčící se skalní útes, vybíhající daleko do předměstí, Reginafelsen.
Město má farní kostel sv. Víta z 1. poloviny 13. století. V podzemních prostorách se nalézá hrobka, do níž bylo pohřbeno několik generací pánů z Hardeggu. Pod kostelem stojí kruhový karner z roku 1160. Jeho spodní prostor sloužil jako kostnice, horní prostor jako kaple.
O staleté tradici tohoto regionu svědčí poslední rakouská perleťová knoflíkárna ve Fellingu u Hardeggu.