Rakousko - Zell am See

Zell am See je rakouské městečko ležící ve spolkové zemi Salcbursko. Je hlavním městem okresu Zell am See, který je občas přezdíván Pinzgau. Zell am See leží na březích jezera Zeller See v nadmořské výšce 757 metrů nad mořem.

Zell am See je známé jako klimatické lázně a centrum zimních sportů. Žije zde asi 9.000 obyvatel.

Roku 740 byla salcburskými mnichy v místech dnešního Zell am See založena osada Cella in Bisontio. Roku 790 byl v osadě Bisontio postaven první kostel.

V 10. století byl kostel přestavěn. V letech 1121 – 1125 proběhly úpravy kostela na trojlodní baziliku. Ve 13. století byla postavena věž Vogtturm. Osada byla ve středověku také centrem těžby. V roce 1350 je Bisontio označována jako tržní osada.

Roku 1770 proběhla rozsáhlá přestavba gotického kostela St. Hippolyt do barokní podoby. V 19. století se začala rozvíjet turistika, která do oblasti přilákala mnoho návštěvníků a přinesla růst. Na počátku 20. století bylo na náměstí postaveno několik hotelů v secesním slohu.

Největší památkou města je kostel St. Hippolyt, který byl z původně gotického přestavěn na barokní a dlouho byl ve vlastnictví řádu augustiánů. V interiéru se nachází středověké fresky.

Další cennou památkou města je věž Vogtturm. Na náměstí se nachází několik renesančních a barokních měšťanských domů a secesních hotelů. V okolí města se nachází zámky Kammer, Pielau a Saalhof.

Nad Zell am See se tyčí do výšky 1.965 metrů vrchol Schmittenhöhe. Na jeho vrcholku se nachází kaple Elisabeth-Kapelle.

Přímo z Zell am See vyráží na vrchol Schmittenhöhe několik lanovek. Z oblasti Schüttdorf vede na vrchol tříúseková kabinová lanovka Areitbahn. Ze samotného Zell am See pak vede k začátku třetího úseku lanovka – nejprve kabinka City Xpress a poté sedačka Hirschkogel-Express. Z části města Schmittental vedou na Schmittenhöhe dvě kabinky – TrassXpress a stará visutá Schmittenhöhebahn. Na hřeben Sonnkogel odtud vede stará visutá kabina Sonnenalmbahn, na kterou navazují sedačkové lanovky.

Nad městem se tyčí 1.965 metrů vysoký vrchol Schmittenhöhe, ze kterého se do města spouští nespočet sjezdových tratí. Na vrchol se lze dostat lanovkou, ale také pěší túrou, která zabere asi 3 hodiny.

Nedaleko Zell am See se nachází ledovec Kitzsteinhorn vysoký 3.029 metrů. Ten je spolu s vrcholem Smittenhöhe oblíbeným cílem lyžařů.