Rakousko - Flachau

Flachau je obec ležící v Rakousku v salcburské oblasti Pongau v okrese St. Johann im Pongau. Nachází se asi 60 kilometrů jižně od Salzburgu v bezprostřední blízkosti rakouské „tauernské“ dálnice A10 a v sousedství obcí Altenmarkt, Eben, Hüttau, Kleinarl, St. Johann, Tweng, Untertauern, Wagrain a Zederhaus.

Leží v pohoří Radstadtské Taury v nadmořské výšce 920 metrů nad mořem. Flachau se rozprostírá na ploše 117,2 kilometru čtverečních. Je tvořeno místními částmi Feuersang, Flachau, Flachauwinkl, Höch a Reitdorf. Žije zde přes 2.600 obyvatel.

V jedenáctém století je poprvé zmiňován hrad Höch, dnes renesanční zámek.

První písemná zpráva o osadě Flachowa pochází z období mezi roky 1130 a 1135.

Již v roce 1209 je pod názvem Hohe nebo Hoche uváděn zdejší hrad. Počátkem 13. století se ve Flachau začalo rozvíjet hutnictví a postupně se stalo centrem tohoto odvětví.

Roku 1392 získal lénem majetek Hans Kölderer. Od něj pak vše zdědila jeho manželka Kateřina.

Až do roku 1608 zůstal Höch v majetku rodiny Kölderů. V tomto roce Paul Kölderer prodal Höch svému synovci Karlu Jocherovi. Jeho syn přestavěl Höch do současné podoby a nechal bohatě vyzdobit interiéry. Jeho dcera se provdala za Johanna Rudolfa Freiherra z Platzu, jehož potomci pak Höch vlastnili.

Již roku 1708 požádal pastor Johann Georg Auer o výstavbu kostela ve Flachau, ale byla mu nabídnuta pouze výstavba malého kostelíku. V letech 1710 a 1712 žádost podal znovu, ale úspěšná jednání proběhla až roku 1713, takže povolení k výstavbě kostela obdržel až Franz Anton Graf z Harrachu roku 1714. Dne 25. května 1719 byla zahájena výstavba farního kostela Neposkvrněného početí Panny Marie. Roku 1720 byla postavena fara a hned v následujícím roce bylo požádáno o rozšíření farnosti, avšak marně. Dne 8. září 1722 byl kostel slavnostně vysvěcen. Prvním zdejším farářem byl Johann Balthasar Berkhamer z Mühlbachu. Roku 1724 se farář opět neúspěšně pokusil o rozšíření vikariátu.

Roku 1832 proběhl další neúspěšný pokus o rozšíření zdejšího vikariátu. Hutnictví dominovalo Flachau až do 19. století, konkrétně do roku 1866, kdy se město muselo těžby vzdát, a opuštěné domy začaly chátrat. Dnes již hutnickou slávu Flachau připomínají jen názvy.

Roku 1989 získal Höch Alois Rohrmoser. O deset let později se stal majetkem města Flachau.

Přímo ve Flachau startují lanovky zdejšího lyžařského areálu, který je známý především díky závodům Světového poháru. Z Flachau pochází lyžař a olympijský vítěz Hermann Maier, na kterého jsou zde náležitě pyšní. Sjezdovky ve Flachau jsou lanovkami propojeny s Wagrainem a Zauchensee. Skibusem jsou dostupné další areály – Eben, Filzmoos, Radstadt a St. Johann im Pongau. Areál nabízí 350 kilometrů sjezdovek, ale je součástí a skutečným centrem lyžařské oblasti Salzburger SportWelt – Ski Amadé, která nabízí téměř 900 kilometrů sjezdových tratí.