Malta - Mosta

Mosta je město nacházející se na ostrově Malta. Leží ve vnitrozemí, téměř v centru ostrova, asi 9 kilometrů severozápadně od hlavního města Valetty. Rozprostírá se u Velkého zlomu, který prochází ostrovem od východu na západ. Zaujímá rozlohu necelých 7 kilometrů čtverečních a žije zde necelých 20.000 obyvatel. Název města pochází z arabského slova Musta, což znamená „střed“. Mosta je jedním z nejstarších osídlených míst na ostrově. První osídlení je datováno do prehistorického období.

V dávné minulosti byla Mosta pouze bezvýznamnou vesničkou, na konci 17. století se začala rozvíjet.

V letech 1760 – 1761 byla postavena Speranza Chapel, tedy Kaple naděje, která se nachází blízko údolí Speranza.

V letech 1833 – 1871 proběhla výstavba Mosta Church, nazývaného také Mosta Dome, Mosta Rotunda či Rotunda Santa Marija Assunta, tedy Mostský chrám nebo také Kostel Nanebevzetí Panny Marie. Stavba proběhla podle plánů maltského architekta Georga Grogneta de Vasse, který se inspiroval římským Pantheonem. Z důvodu nedostatku financí a jejich úspory byla kopule stavěna bez lešení. Roku 1875 byla zahájena výstavba britského opevnění Victoria Lines, které bylo postaveno podél Velkého zlomu v délce 12 kilometrů a bylo kombinací zdí, různých bašt, pevností a věží.

Vojenské cvičení roku 1900 odhalilo, že Victoria Lines nemají přílišný význam a roku 1907 bylo opevnění, s výjimkou pobřežních věží, opuštěno. Až roku 1930 byl kompletně dokončen Mostský chrám. Dne 9. dubna 1942 na něj v průběhu bohoslužby dopadla německá bomba vážící 200 kilogramů. Chrám byl téměř zničen, bomba prorazila kopuli a dopadla dovnitř, ale nevybuchla. Po odstranění rozbušky byl originál bomby uložen v hlavním městě a v kostelní sakristii se nachází její kopie. Roku 1988 byly Victoria Lines navrženy na zařazení na seznam UNESCO.

Nejvýznamnější památkou města je Kostel Nanebevzetí Panny Marie. Chrám je vysoký 60 metrů a má vnitřní průměr 45 metrů. Jeho kopule má udávaný průměr 37 metrů a je označována za třetí největší na světě.

Z dalších památek jmenujme britské opevnění Victoria Lines, středověké kaple nebo Cumbo Tower, tedy věž Cumbo, která ve středověku sloužila jako pevnost. Každoročně 15. srpna se slaví svátek Nanebevzetí Panny Marie a tento den je státním svátkem.