Španělsko (Mallorca) - Banyalbufar

Obec Banyalbufar leží na španělském ostrově Mallorca. Nachází se na západním pobřeží ostrova, asi 25 kilometrů severozápadně od hlavního města Palma de Mallorca na klikaté pobřežní silnici C-710. Žije zde asi 1.000 obyvatel.

Leží na úpatí 900 metrů vysoké hory Puig d’Esclop a je jedním z výchozích bodů pro vysokohorské túry.

Vesnice byla pojmenována podle arabského označení pro „vinici u moře“, tedy bany-al-bahr. Z arabské doby také pocházejí nejstarší terasovité zahrady. Mnohé z nich jsou také z maurského období. Ty byly vybudovány na skalnatém pobřeží a byly využívány především k pěstování vinné révy.

Pěstování vinné révy však již ztratilo svůj hlavní význam a obyvatelstvo Banyalbufaru se v současné době živí především pěstováním mandlí, obilí a oliv.

Asi 1 kilometr od Banyalbufaru se nachází Mirador de Ses Animes, jinak nazývaný také Torre de Ses Animes nebo Atalaya de Ses Animes, což v překladu znamená „duchové“. Jedná se o strážní věž ze 16. století. Byla postavena roku 1579 z veřejných financí jako obrana proti pirátům. Na konci 19. století se stala soukromým majetkem a roku 1995 byla zrestaurována a přebudována na vyhlídkovou terasu. Torre de Ses Animes je největší a nejzachovalejší ze všech 85 strážních věží nacházejících se na ostrově Mallorca. Stojí na příkrém vysokém srázu nad mořem a od okolního terénu je oddělena hlubokou propastí, kterou překlenuje dřevěný můstek. Věž je dvoupatrová a vyhlídková terasa je přístupná po žebříku úzkým otvorem ve stropě. Z horní vyhlídkové plošiny je majestátní výhled na okolí.

Nedaleko od Banyalbufaru se nachází také feudální panské sídlo Sa Granja z období arabské nadvlády, vesnice Estellencs nebo vyhlídkové místo Mirador Ricardo Roca vybudované roku 1913.