Španělsko (Mallorca) - Andratx

Španělské město Andratx, psané též Andraitx nebo Andrach a čtené „Andráč“, leží na jihozápadním cípu baleárského ostrova Mallorca, západně od hlavního města Palma de Mallorca. Okolí města je hornaté, protože leží v pohoří Sierra de Tramontana. Nejvyšší bod v okolí má 927 metrů nad mořem.

Město stojí na místě římské osady Andrachium, která byla v tehdejší době centrem celé oblasti a kolébkou zemědělství. Ve 13. století byla postavena na kopci nad městem dominanta města – mohutný obranný kostel Santa Maria, který z dálky působí jako pevnost.

Další památkou města je Castell de Son Mas, který slouží jako radnice, a bývalý trappistický klášter, který je však v současnosti v troskách. Ve městě se nachází dvě muzea.

Andratx je plný úzkých jednosměrných uliček a kamenných domů. Je to klidné místo, které ožívá jen při pravidelných středečních trzích. Ve městě žije asi 6.000 obyvatel.

Hlavní zdrojem příjmů města je cestovní ruch. V letních měsících město navštěvuje mnoho celebrit. Zemědělství a rybolov postupně upadají a obyvateli je vykonáváno pouze pro vlastní potřebu. Hlavními plodinami v oblasti jsou citrusy, fíky, mandle a víno Santa Catarina.

Asi 4 kilometry od města se na pobřeží rozprostírá široká krytá zátoka s přístavem Port d’Andratx obklopeným zelenými svahy. Z Andratxu sem vede klikatá silnice nabízející úchvatné výhledy do krajiny. V přístavu žije zde asi 2.000 obyvatel.

Přístavem prochází promenáda lemovaná butiky a restauracemi. Je to živé místo považované za jedno z nejhezčích letovisek ostrova a atmosférou připomínající francouzské Saint Tropez. I přes zdejší ruch je zde jen málo hotelů a není zde žádná pláž. Přístup k moři je v zátoce Cala Llamp, ale ostatní zátoky jsou dostupné pouze lodí. V andratxském přístavu kotví převážně rybářské čluny.

Součástí Port d’Andratx je poloostrov Sa Mola s prominentními luxusními letními sídly. Běžného návštěvníka více než přepych uchvátí západy slunce nad poloostrovem. Asi 3 kilometry od přístavu se nachází nejzazší jihozápadní výběžek ostrova Cap de Sa Mola.

Kromě přístavu Port d’Andratx je součástí města ještě Camp de Mar, Sa Coma, Sant Elm a S’Arracó.