Rakousko - Saalbach-Hinterglemm-Leogang

Salzburská lyžařská oblast Saalbach-Hinterglemm-Leogang je největší lyžařskou arénou v Rakousku. Je tvořena dvěma navzájem propojenými obcemi Saalbach-Hinterglemm a Leogang, z nichž každá leží v jiném údolí.
Oblast Saalbachu náleží ke Kitzbühelským Alpám. Obce Saalbach a Hinterglemm se nachází v údolí Glemmtal nedaleko Kitzbühelu. Nejvyšším vrcholem oblasti je Hochkogel s výškou 2.249 metrů nad mořem, který se nachází v jižní části arény. V severní části je pak nejvyšší Spielberghorn s výškou 2.044 metrů. Nejbližším městem je Zel lam See, které je vzdálené 20 kilometrů.
Nejstarší písemné důkazy o osídlení oblasti Saalbach-Hinterglem pochází z roku 1222. Název je odvozen ze slova Salpach, které je v urbáři uváděno již před rokem 1350. Vesnice Saalbach byla hospodářským centrem oblasti a ještě před rokem 1410 zde byl postaven kostel. V roce 1489 dokonce udělil arcibiskup John Beck obci tržní práva. Až do 20. století byl Saalbach zaměřen na zemědělství. Po první světové válce a především pak po roce 1945 začal obrovský nárůst turistiky, který především v zimě přinesl do obce hospodářský růst. Roku 1987 byl název obce změněn na Saalbach-Hinterglemm. Obec Saalbach-Hinterglemm se tedy skládá ze dvou částí Saalbachu a Hinterglemmu, přičemž každá má vlastní územní správu.
V Saalbachu se nachází lyžařské muzeum s více než třemi stovkami exponátů, které dokládají lyžařskou historii regionu sahající až do 19. století. Najdeme zde exponáty z prvopočátků lyžování až po současnost. Dalším muzeem v Saalbachu je Bergkristall museum, které vystavuje exponáty drahokamů a dalších minerálů z oblasti Hohen Tauern. I přes převážně sportovní duch lokality se zde nachází galerie a v Saalbachu se každoročně koná festival malby přímo na dlažbě náměstí. Specialitou oblasti jsou knedlíčky s pivním sýrem Kaspresssknödel nebo sladký trhanec Kaiserschmarrn.
Oproti tomu Leogang je obec ležící v údolí Leoganger Tal. Obec leží mezi Kitzbühelskými Alpami a takzvanými Leoganger Steinbergen, jejichž nejvyšším vrcholem je Birnhorn s výškou 2.634 metrů. Leogang leží v nadmořské výšce 1.520 metrů.
Leogang byl poprvé písemně zdokumentován roku 928, dne 12. října 930 je uváděno jméno Liuganga. Roku 1208 je Leugange uváděno jako obec. V roce 1534 dostal Leogang vlastního kněze. Roku 1600 se již jednotně psal název Leogang, roku 1741 se uvádí farní škola. Dne 29. srpna 1847 postihla Leogang ničivá povodeň, která napáchala velké škody.
Leogang je jednou ze nejstarších důlních lokalit na Salzbursku. Obec je lidově pojmenována také jako Loigom.
Celá oblast nabízí velké množství sportovních příležitostí. Oblast Saalbachu, Hinterglemmu a Leogangu je oblastí nabízející 200 kilometrů upravených sjezdových tratí a 55 vleků a lanovek. Další sportovní vyžití umožňuje 10 kilometrů běžeckých tratí, osvětlené sáňkařské dráhy, bruslařské stadiony nebo plochy pro hraní curlingu. Mezinárodního významu se tato oblast dočkala roku 1991, kdy hostila Světový šampionát v alpském lyžování.