Francie - Saint Tropez

Saint Tropez je francouzské městečko ležící na jihu Francie v departmentu Var v oblasti Francouzské riviéry. Je to významné přímořské letovisko. Ve městě žije asi 6 tisíc lidí.
Roku 68 byl na příkaz císaře Nera popraven popraven křesťanský mučedník a římský důstojník Torpes, jelikož se odmítl vzdát své křesťanské víry. Nedaleko ústí řeky Arno bylo jeho tělo vhozeno do loďky a proud tuto loďku zanesl až na pobřeží, kde byla založena mairsellskými Řeky malá rybářská vesnička a byla podle Torpese pojmenována.
V roce 738 byla vesnička zničena Saracény. První písemná zmínka o St. Tropez pochází z 11. století.
V 15. století proběhly boje o nadvládu a město se téměř vylidnilo. Roku 1470 sem bylo posláno šedesát rodin, aby oblast zalidnili. Jelikož za odměnu byli obyvatelé zbaveni povinnosti platit daně, poplatky a směli spravovat svůj majetek a vznikla tak Republika de Saint Tropez, která byla téměř nezávislá na francouzském království. Roku 1481 potvrdil práva Republiky de Saint Tropez král Ludvík XI. V 15. století byla také v přístavu postavena strážní věž a na konci století byla postavena věznice Tour Jarlier, která se stala součástí opevnění města.
V letech 1590 – 1607 byla nad městem postavena na obranu města citadela se třemi obrannými věžemi. Při vzpouře proti králi však byla srovnána se zemí.
Na počátku 17. století začala výstavba nové citadely. V 17. století také začal rychlý rozvoj města. Roku 1615 navštívil město japonský samuraj Hasekura Tsunenaga. Tehdy se zde odehrál první diplomatický kontakt mezi Francií a Japonskem. Roku 1652 proběhla rekonstrukce citadely. V průběhu 17. století byla postavena budova Chapelle de la Misericorde. Až do roku 1672 platila privilegia potvrzená Ludvíkem XI. V tomto roce je zrušil Ludvík XIV.
Boční část citadely byla dokončena v 18. století.
Až do 80. let 19. století bylo možné se do St. Tropez dostat prakticky pouze lodí. Roku 1892 se v St. Tropez usadil postimpresionistický malíř Paul Signac, který sem pak přilákal další umělce.
Za 1. světové války bylo v citadele vězení pro civilisty. Za 2. světové války bylo zničeno nejen přístavní molo, ale také celý přístav. Během druhé světové války okupovali osadu Italové a po nich Němci. Dne 15. srpna 1944 bylo St. Tropez místem, kde se vylodili spojenci. Roku 1950 bylo postaveno nové molo, které chrání přístav před vlnami, a v roce 1956 přijel do města Roger Vadim a natočil zde s mladou Brigitte Bardot film A bůh stvořil ženu, který město proslavil. Roku 1958 bylo v citadele zřízeno Námořní muzeum. Roku 1964 byl natočen první díl úspěšné série šesti filmů o četnících Četník ze Saint Tropez. Roku 1993 prodala francouzská armáda citadelu městu.
Ve městě najdeme mnoho historických budov. Do Starého města se vchází branou Porte de la Poissonnerie ebo Porte du Revelen. Za branou Porte de la Poissonnerie se nachází náměstí Place Aux Herbes. Nejstarší budovou města je La Tour Guillaume. Z dalších staveb jmenujme Chapelle de la Misericorde ze žilkovaného kamene nebo katedrálu Eglise Paroissaile. Jedním z turistických cílů je také muzeum Le Musée de Lannonclade, kde jsou zde vystaveny obrazy z Riviéry. Ve městě se dodnes nachází četnická stanice známá z filmů o četnících.
Nejživějším místem města je přístav s molem Jean Reveille. V přístavu se nachází strážní věž a za ní záliv La Glaye. Přímo v Saint Tropez se nachází pláže. Nejznámější je Les Clubs 55, Key West Beach, Stéphano Forever nebo Tahiti.
Nad městem se nachází citadela. Z její horní terasy je výhled na záliv Saint Tropez a pohoří Massif des Maures. V citadele se nachází námořní muzeum. Citadela je místem konání letních hudebních festivalů.