Španělsko (Mallorca) - Deiá

Městečko Deiá leží na severozápadním pobřeží španělského ostrova Mallorca. Leží na silnici Ma-10 mezi městy Valldemossa a Sollér. Rozprostírá se na vyvýšenině vystupující z náhorní plošiny na úpatí hory Puig Teix vysoké 1.026 metrů.

Od počátku 20. století byla Deiá centrem umělců, především básníků a malířů. Dodnes se jí proto říká „Vesnice umělců“. Roku 1929 se sem s Laurou Ridingovou přistěhoval anglický básník Robert Ranke Graves. Z počátku podnikal v realitách a chtěl zde postavit hotel, ale nakonec začal Deiu bránit před rozvojem turistického ruchu a stal se z něj uznávaný občan města. Roku 1985 zde ve věku 90 let zemřel.

Dnes má Deiá asi 750 trvale hlášených obyvatel a asi polovina z nich jsou cizinci. Ale již ne jen básníci a malíři, ale především zámožní vlastníci usedlostí.

Deiou prochází hlavní silnice, z níž odbočuje klikatá úzká cesta na kostelní návrší se starou arabskou pevností. Cesty a schody jsou lemovány domy ze světle hnědého kamene, ze kterého je vystavěno celé městečko. Domy a cesty jsou ozdobené květinami.

Na vrcholku nad městečkem dnes stojí kostel a hřbitov. Na hřbitově je pohřben Robert Ranke Graves, autor historického románu „Já, Claudius“. Z kostelního návrší je úchvatný výhled do dalekého kraje.

Asi 5 kilometrů od městečka Deiá se nachází letovisko Cala de Deiá. Je zde skalnatá zátoka s romantickou oblázkovou pláží a průzračná voda.

Západně od Deiy se u silnice vedoucí na Valldemossu nachází vyhlídková terasa Son Marroig. Je odtud úchvatný pohled na skalnatý poloostrov Na Foradada, čili „děrovaný“. Na nejzazším konci poloostrova se nachází ve skále díra o průměru asi 18 metrů.