Itálie - Helm

Italský lyžařský areál Helm se nachází v údolí Hochpustertal, italsky nazvaného Alta Pusteria v těsné blízkosti italsko-rakouských hranic. Celá zdejší lyžařská oblast pojmenovaná podle údolí Hochpustertal, zahrnuje kromě Helmu, italsky nazvaného Monte Elmo, ještě 5 menších areálů. Patří mezi ně Haunold, italsky Branci, a Rotwand, nazvaný italsky Croda Rossa. Zbylá tři střediska disponují jen několika málo vleky, přesto stojí za zmínku. Jedná se o areál Prags, italsky Braies, dále Toblach, italsky nazvaný Dobbiaco a posledním je Waldheim. Celá oblast Hochpustertal je součástí Dolomiti Superski, ale tvoří spíše takového chudého příbuzného. Se středisky jako je Cortina d’Ampezzo, San Martino di Castrozza, Val di Fassa, Val di Fiemme nevo Val Gardena se nemůže srovnávat. Od Cortiny d’Ampezzo přitom Hochpustertal leží pouze 40 kilometrů severním směrem.
Lyžařský areál Helm se rozkládá pod stejnojmennou 2.433 metrů vysokou horou. Lyžuje se zde však „pouze“ do výšky 2.200 metrů na vrchol nazvaný Hahnspiel, italsky Gallo Cedrone. Helmské sjezdovky zde propojují malou vesničku Vierschach, italsky nazvanou Versciaco s městečkem Sexten, které se italsky jmenuje Sesto.
Z Vierschachu ležícího v nadmořské výšce 1.1 metrů vede na náhorní plošinu kabinová lanovka, pod kterou se vine černá sjezdovka Raut. Do horní stanice lanovky až do údolí vede také 4.800 metrů dlouhá červená sjezdovka Vierschach, která je zároveň nejdelší sjezdovkou celé oblasti Hochpustertal. Ve stejném směru kabinku doplňuje několik sedačkových lanovek, které obsluhují červené a modré sjezdovky. Jednou z lanovek se lze dostat až na Hahnspiel. U doní stanice kabinové lanovky se nachází krátká dětská sedačková lanovka a nedaleko od ní vlek.
Ze Sextenu vede na náhorní plošinu velkokapacitní visutá kabinová lanovka, podél keré se do údolí vine červeno-černá sjezdovka. Nad touto kabinou začíná ještě druhý ze dvou vleků celého areálu, pomocí kterého se lze dostat až na Hahnspiel.
Ačkoli lyžařský areál Helm patří v Alpách mezi ty menší, nachází se zde 21 kilometrů sjezdovkých tratí rozložených do šestnácti sjezdovek. Tyto sjezdovky obsluhuje celkem 9 různých přepravních zařízení.
V okolí Helmu se nachází několik významných vrcholků Dolomit, které dotvářejí zdejší horskou atmosféru. Patří mezi ně především Birkenkofel, 3.152 metrů vysoká Dreischusterspitze, italksy pojmenovaná Dima dei Tre Scarperi, nebo o trochu vzdálenější 3.003 metrů vysoké Drei Zinnenm, italsky Tre Cime di Lavaredo.