Švýcarsko - Les Pyramides d’Euseigne

Les Pyramides d’Euseigne, tedy Pyramidy Euseigne je přírodní útvar nacházející se ve švýcarském kantonu Valais/Wallis. Leží v jižní části kantonu v údolí Val d’Hérens, které je kolmé na údolí řeky Rhôny, nedaleko vesničky Euseigne.

Skalní útvary se táhnou svahem v délce asi 500 metrů. Podobají termitištím nebo pyramidám, a proto se jim říká „zemní pyramidy“. Jsou vysoké 10 až 15 metrů a mají průměr až 3 metry. Některé z nich jsou zakončené velkými kamennými bloky, které jednotlivé pyramidy chránily před povětrnostními vlivy. Některé balvany váží až 20 tun. Zatímco pyramidy jsou z morénového materiálu, kameny jsou z granitové břidlice nebo serpentinitu.

Pyramidy začaly vznikat v poslední fázi doby ledové před 80.000 – 10.000 lety. Eringerský ledovec (ledovec d’Hérens) začal ustupovat, vytvořil dva proudy a tím také dvě údolí a říčky zvané Borgne a Dixence. Ledovec po sobě zanechal velké množství morénového materiálu, který postupně naplnil dutiny v ledovci. Jak byla výplň ledovcem stlačována, vznikl časem velmi pevný materiál, který po ustoupení ledovce zůstal na svém místě. Pozůstatek morény byl poté vystaven větrné a vodní erozi, která pyramidy začala narušovat.

V roce 1947 byl skrz pyramidy postaven silniční tunel. Dnes jsou pyramidy významnou geologickou památkou a jsou památkově chráněny.

Ve vedlejším údolí Val d’Hérémence se nachází přehrada Grande Dixence. Její hráz mu výšku 285 metrů a je nejvyšší betonovou hrází na světě.