Španělsko (Mallorca) - Paguera

Paguera, v literatuře často uváděná také katalánsky Peguera, je turistické letovisko ležící na jihozápadě španělského ostrova Mallorca v oblasti Calvia. Městečko má téměř 4.000 obyvatel.

Leží asi 30 kilometrů od hlavního letiště a 18 kilometrů západně od mallorského hlavního města Palma de Mallorca vedle významných turistických letovisek jako je Santa Ponsa, Megalluf nebo Palma Nova. Do Palmy de Mallorca i na opačnou stranu do města Andratx také často a pravidelně jezdí autobusy.

Před rokem 1960 byla Peguera pouze malá rybářská vesnička. Postupně se z ní stalo významné turistické letovisko, takže v minulosti bylo velmi rušné, protože hlavní silnice spojující Palmu de Mallorca s městem Andratx vedla středem letoviska a byla zároveň místní promenádou. V současnosti je však doprava odkloněna po objezdové silnici a silnice Avinguda del Bulevar de Peguera vedoucí středem letoviska slouží jako pěší promenáda s omezeným vjezdem. Podél promenády stojí desítky barů a restaurací, butiků a obchodů se suvenýry.

Peguera tvoří vstupní bránu do hor ležících na západě ostrova. Okolí letoviska je kopcovité a protkané turistickými stezkami.

Pobřeží je zde členité s vysokými skalními útesy, ale i písečnými plážemi, které nabízejí pozvolný vstup do moře a průzračnou vodu. Na východě městečka se nachází nejmenší pláž Playa de la Romana a v jejím sousedství Playa de Tora (nebo také Playa Grande), nad níž se tyčí hotel Beverly Playa, nejlépe umístěný hotel v Pegueře. Největší a hlavní pláží letoviska je Playa Palmira s několika hotely v bezprostřední blízkosti a v docházkové vzdálenosti většiny peguerských hotelů. Na nejzápadnějším konci letoviska poněkud stranou leží exkluzivní rezidenční oblast s pláží Playa de Cala Fornells (Cala Fornells).

Peguera byla v minulosti útočištěm dlouhodobě pobývajících turistů, kteří sem jezdili strávit zimu. Od počátku se jednalo v největší míře o německé turisty, zatímco letoviska ležící blíže k hlavnímu městu využívali především Britové. V současnosti je zde němčina primárním jazykem pro komunikaci.

V Pegueře se nachází největší tenisové centrum na Mallorce a v okolí letoviska leží pět golfových hřišť. Kromě koupání nabízí letovisko také velké množství vodních sportů, například let na padáku, půjčovnu skútrů či šlapadel nebo vodní lyžování. Z Peguery také vyrážejí lodě na četné výlety do okolí.