Belgie - Brusel
Brusel, francouzsky nazývaný Bruxelles, je hlavní město Belgie. V Bruselu žije asi 145 tisíc obyvatel, celá aglomerace Bruselský region sestávající z 19 obcí má okolo 1 milionu obyvatel a zaujímá plochu 161 kilometrů čtverečních. Město samotné zaujímá rozlohu 32,61 kilometru čtverečních.
Legenda říká, že osada v místě dnešního Bruselu byla založena již roku 580 svatým Guegerichem, který dal osadě jméno podle zdejších bažin.
K oficiálnímu založení města došlo roku 979 postavením královské pevnosti.
Již v 11. století se město rychle rozvíjelo. Roku 1047 se postavením městských hradeb z osady stalo hrazené město.
Ve 12. století se město ocitlo na obchodní stezce, což mu přineslo další rozvoj.
Roku 1401 byla zahájena výstavba radnice na náměstí Grande-Place, nizozemsky nazývaném Grote Markt.
V roce 1619 byla sochařem Jerôme Duquesnoyem vytvořena bronzová soška čurajícího chlapečka nazvaná Manneken-Pis. Dne 13. srpna 1695 bylo město pod palbou francouzských vojsk maršála Françoise de Villeroye. Domy byly tehdy dřevěné, takže ničení přečkalo pouze několik kamenných zdí a radniční věž. Domy pak již byly stavěny z kamene. Roku 1698 dostal Manneken Pis svůj první obleček.
V roce 1745 byla socha Manneken Pis ukradena Angličany a roku 1747 se dostala do rukou Francouzům. Roku 1795 se část země stala součástí Francie.
Po bitvě u Waterloo připadlo roku 1815 původně francouzské území Nizozemsku. V roce 1817 byla soška Manneken Pis ukradena bývalým vězněm Antoinem Lycasem, který ji poté zničil. Dochovaly se pouze úlomky, z nichž byl vytvořen vzor pro sošku současnou. Od roku 1831 je Belgie samostatná. Roku 1880 vznikl park Parc du Cinquantenaire.
Od roku 1957 sídlí v Bruselu nynější Evropská unie. V roce 1958 se v Bruselu konala světová výstava. Při té příležitosti byl podle plánů André Waterkeyna postaven model molekuly železa nazvaný Atomium. Získal si takovou oblibu, že po skončení výstavy nebyl rozebrán, jak bylo původně plánováno. Od roku 1967 NATO. Sídlem těchto institucí je Brusel dodnes. Od roku 1987 se v Bruselu nachází soška čůrající holčičky Jaenneke Pis. Roku 1998 bylo bruselské náměstí Grande-Place zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. V témže roce získal Brusel další čůrající sošku, tentokráte psa Zinneke Pis.
Nejnavštěvovanějším místem Bruselu je náměstí Grand-Place. Nachází se zde gotická radnice Hotel de Ville s 96 metrů vysokou věží, ve které je umístěna socha patrona Bruselu, svatého Michaela. Krom radnice zde stojí několik gotických, renesančních a barokních cechovních domů. Plocha náměstí bývá každý sudý rok po několik dní vyzdobena květy begonií a jiřin.
V blízkosti náměstí se nachází proslulá bronzová soška Manneken Pis. Je vysoká 61 centimetrů a bývá oblékána do různých oblečků, kterých je již asi 800. Některé z nich jsou uloženy v městském muzeu.
Dominantou města je gotická katedrála sv. Michala a Goduly (Cathedrale Saint-Michel) s bohatě zdobenými skleněnými okny s vyobrazením panovníků. V okolí parku Parc de Bruxelles se nachází několik významných staveb. Mezi ně patří královský palác Palais Royal nebo palác Palais de la Nation. V parku Parc du Cinquantenaire se nachází oblouk vítězný oblouk Arc de Triomphe, v jehož bočních palácových křídlech sídlí muzea.
Bezpochyby největší atrakcí města je Atomium v parku Expositions. Jedná se o 165miliardkrát zvětšený model molekuly železa. Tvoří ho devět navzájem propojených velkých koulí uspořádaných do tvaru krychle o hraně 29 metrů. Každá koule má průměr 18 metrů a spojovací chodby mají průměr 3 metry. Diagonální chodby mají průměr 3,3 metru a jsou dlouhé 23 metrů. Výška Atomia je 102 metrů a jeho hmotnost 2.400 tun. Celá stavba je kvůli stabilitě podepřena třemi masivními sloupy. Atomium postupně korodovalo a do jeho vnitřku byl omezený přístup, proto byl původně hliníkový povrch při rekonstrukci nahrazen ocelí a stavba byla 18. února 2006 znovu zpřístupněna veřejnosti. Šest koulí Atomia je přístupných veřejnosti. Horní koule jsou dostupné rychlovýtahem, který urazí 5 pater za sekundu. V horní kouli se nachází restaurace a vyhlídkový ochoz.
Asi 18 kilometrů od Bruselu leží Waterloo, místo poslední Napoleonovy bitvy. Tuto bitvu zde připomíná monument Butte du Lion.