Španělsko (Tenerife) - Icod de los Vinos

Toto malé tenerifské městečko se nachází asi 20 km na západ od Puerta de la Cruz. Celý okrsek Icod de los Vinos má asi 20.000 obyvatel.
Město bylo založeno v roce 1501. Nejvýznamnější stavbou města je kostel San Marcos (sv. Marka) postavený v renesančním stylu. Často se uvádí ne jako kostel, ale jako bazilika sv. Marka. Pozoruhodný dřevěný strop uvnitř kostela pochází ze 16. století. Uvnitř se nachází renesanční portál a dvoumetrový filigránový kříž z mexického stříbra. Ve starém městě se zachovaly některé nádherné paláce a panské domy.
Symbolem města je údajně tisíciletý dračinec – drago milenario. Zdaleka to ale není nejstarší dračinec na ostrově. Jeho stáří se odhaduje mezi 500 až 3.000 lety, což je vskutku nepřesné. Navíc stáří stromu je experty odhadováno na „pouhých“ 400 nebo nejvýše 500 let. Přesto je vzhled stromu vskutku impozantní. Výška stromu je asi 17 metrů, obvod kmene 6 metrů, průměr koruny okolo 20 metrů a jeho odhadovaná hmotnost asi 140 tun. Svým vzhledem připomínají dračí stromy bachraté tvary džbánů nebo lahví. Tento tvar kmenu má svůj ryze praktický účel. Slouží jako zásobárna vody na pozdější období sucha, kterému v této oblasti musí stromy čelit.
Icod de los Vinos je považován za centrum vinařské oblasti Ycoden-Daute-Isora, která je ceněna především pro tamní bílá vína. Pěstitelská oblast na úplném severozápadě ostrova zahrnuje asi 2.000 ha.
Toto městečko je nazýváno městem motýlů. Neměli byste si nechat ujít známou motýlí zoo. Muzeum motýlů (Mariposario del Drago) je kuriózní už ve své podobě. Můžete zde sledovat motýly v jejich přirozeném prostředí a bez jakéhokoliv prostorového omezení. Stovky pestrých motýlů létají mezi skutečnou vegetací, která je jejich domovem, a vy se mezi nimi procházíte a obdivujete výtvarné vlohy Matky Přírody. Některé motýly si můžete prohlédnout doslova z bezprostřední blízkosti, v ZOO se nachází i líheň, kde můžete krásně pozorovat všechny vývojové stupně motýlího života. V suterénu budovy je navíc možno shlédnout velmi zdařilý dokumentární film o životě brouků a hmyzu.
Ve stínu motýlů v tomto městečku trochu zaniká zdejší botanická zahrada, ve které se nachází veškerá pozoruhodná flora z Kanárských ostrovů včetně zmiňovaného legendárního dračího stromu.