Francie - Albertville

Albertville je město nacházející se v jihovýchodní Francii v regionu Rhône-Alpes v departmentu Savojsko. Leží v údolí Tarentaise na spojnici s dalšími údolím Beaufortain, Combe de Savoy a Val d’Arly. Rozprostírá se na březích řeky L’Arly u soutoku s řekou L’Isère v nadmořské výšce od 328 do 2.030 metrů nad mořem. Zaujímá rozlohu 17,54 kilometrů čtverečních a má necelých 20 tisíc obyvatel.

Kopcovitý výčnělek nad soutokem řek Arly a Isère byl osídlen již Římany. Město se nazývalo Ad Confluentes. Na planině pod ním byl celní úřad a místo bylo podle latinského slova publicanus nazváno Ad Publicanos.

Na konci 12. století založili rytíři Sv. Jana Jeruzalémského pohostinství pro poutníky. Osada byla nazvána L'Hôpital.

Z roku 1216 pochází první zmínka o L’Hôpital-sous-Conflans, tedy L’Hôpital pod Conflansem. V roce 1287 již je uváděn samostatný název Villefranche de l’Hôpital.

V dalších staletích osady patřily Savojům, ale také byly okupované francouzskou armádou.

Když dosloužil starý most přes řeku Arly, byla roku 1822 postavena nová ulice Rue Neuve, dnešní Rue Gambetta. Současné Albertville vzniklo roku 19. prosince 1835, kdy sardinský král Karel Albert svým usnesením sloučil středověké Conflans a novější L'Hôpital v jeden celek. Město se pak rychle stalo významným obchodním centrem a díky řekám i průmyslovou oblastí, byly zde postaveny hydroelektrárny, koželužny a papírny. Pomocí příkopů byly propojeny obě řeky, což podnítilo další rozvoj města. Roku 1860 se celý region Savojska i s městem Albertville stal součástí Francie. V letech 1868 – 1873 byl na místě starého, příliš malého a již chátrajícího, kostela Église de L'Hôpital architektem Eugènem Dénariém postaven neogotický kostel Église Saint-Jean-Baptiste. Roku 1874 byla uvedena do provozu nástrojárna.

Ve 2. polovině 20. století se v okolí města začaly rozvíjet zimní sporty a Albertville se stalo významnou turistickou lokalitou. Roku 1965 se k Albertville připojila obec Saint Sigismond. Od 8. do 23. února 1992 bylo Albertville pořadatelem XVI. zimních olympijských her. Pro tuto příležitost byla postavena důležitá infrastruktura i mnoho sportovišť. Nejvýznamnější stavbou byl olympijský stadion pro krasobruslení a rychlobruslení na krátké dráze s kapacitou 9000 diváků. Pro rychlobruslení byl architektem Sergem Constantinoffem postaven ovál se 180 m dlouhou krytou tribunou pro 10.000 diváků. Sportoviště byla později přestavěna na jiné účely.

Na pravém břehu řeky Arly najdeme centrum Albertville. V blíz-kosti podlouhlého náměstí Place de l'Europe stojí radnice, francouzsky nazývaná Hôtel de Ville či Mairie, divadlo Le Dôme a také Maison des Jeux Olympiques d'Hiver, tedy olym-pijský dům s expozicí o zimních spor-tech a technickém pokroku. V centru stojí také mnoho budov z 19. století s typickými fasádami a balkóny.

V Albertville najdeme několik kostelů, nejvýznamnější je Église Saint-Jean-Baptiste, tedy kostel Sv. Jana Křtitele. Je postaven v novogotickém slohu nacházející se v severní části města na náměstí Place de l’Église. Dalším je kostel Église de Saint-Sigismond na náměstí Place Biguet ve čtvrti Saint Sigismond, kostel Église Sainte-Thérèse v Avenue Sainte-Thérèse, Église St. Grat v Conflans nebo kaple Chapelle Saint-Sébastien u silnice jihovýchodně od Conflans.

Ve městě se nachází původní olympijský stadion La halle de glace Olympique od architekta Jacquese Kalisze, která dnes slouží jako veřejné kluziště, tenisový kurt, lezecká stěna, ale i pro pořádání různých akcí. Jeho současná kapacita je od 3.000 do 5.500 diváků. Původní rychlobruslařský ovál je dnes využíván jako atletický stadion a fotbalové hřiště a má kapacitu 1.800 diváků. V původním sídle Olympijského organizačního výboru se dnes nachází škola pro více než 500 studentů. Dalšími upomínkami na olympijské hry je 53 metrů vysoký bronzový stěžeň a také olympijský oheň, který je dodnes využíván při významných událostech.

V Albertville najdeme také několik muzeí, například Nástrojářské muzeum původní budově z roku 1874, která je stále v provozu. Nachází se zde také umělecko-historické muzeum Musée d'art et d'histoire, muzeum umění a tradic nebo ekomuzeum.

Další fotky