USA - Yosemite

Yosemitský národní park leží v centrální Kalifornii v horách Sierra Nevady. Park je známý především svými obrovskými žulovými stěnami a vodopády.
Hlavní část parku tvoří Yosemitské údolí s říčkou Merced. Yosemitské údolí je dlouhé 11 kilometrů a široké asi 1,5 kilometru. Kolem řeky se nachází vysoké skály, které dosahují výšky až necelých 4.000 metrů. Park zaujímá plochu 3.081 km2.
Zdejší skály vznikly asi před 200 miliony let. Tehdy se severoamerická a tichomořská geologická deska srazily, čímž začalo docházet k tavení horniny. Toto magma pronikalo vzhůru, kde tuhlo. Zároveň došlo k vyzvednutí mořského dna, které se tak stalo pevninou a spolu se skalisky utvořilo pohoří Sierra Nevady.
Ve 2. polovině 19. století přišel do oblasti John Muir. Žil zde a studoval přírodu. Stal se zakládajícím členem společnosti na ochranu parku. Zasloužil se o založení národního parku, který byl vyhlášen roku 1890.
Roku 1984 byl park uznán jako světové dědictví UNESCO. Ročně ho navštíví téměř 4 miliony turistů.
Z okolních skal padá nejvyšší vodopád v Severní Americe, který se nazývá Yosemite Fall, tedy Yosemitský vodopád. Je tvořen Horním vodopádem vysokým 425 metrů, kaskádami v délce 205 metrů a Dolním vodopádem dlouhým 97 metrů. Celková délka vodopádu dosahuje 739 metrů, díky čemuž je pátý nejvyšší na světě.
Největší dominantou parku je skalní útvar El Capitan. Jde o žulový monolit, který dosahuje nadmořské výšky 2.307 metrů nad mořem. Nad údolím se tyčí do výšky 1.095 metrů, díky čemuž je nejvyšším žulovým monolitem na světě.
Zajímavý je také Half Dome, což je 1.450 metrů vysoký žulový útvar, pod kterým se nachází vodopády Nevada a Vernal. Jeho vrchol leží ve výšce 2.695 metrů nad mořem.
Krásný panoramatický výhled na celé Yosemitské údolí poskytuje Glacier Point. Leží v nadmořské výšce 2.199 metrů. Vede sem z údolí silnice dlouhá 51 kilometrů.
V parku se nachází 423 kilometrů silnic a asi 1.351 kilometrů stezek.
Na území parku žije chřestýš, horský lev, černý medvěd nebo zlatý orel.