USA - San José

San José je město ležící ve Spojených státech amerických na jižním konci Sanfranciské zátoky, nedaleko San Francisca.
První Evropan, který se zde trvale usídlil, byl roku 1769 otec Junipero Serra. Dne 29. listopadu 1777 bylo na objednávku Antonia Maríi de Bucareli y Ursúa založeno město El Pueblo de San José de Guadalupe. Bylo prvním městem ve španělské kolonii Nueva California, tedy Nová Kalifornie, která byla později přejmenována na Alta California, tedy Horní Kalifornie.
Území připadlo Mexiku, ale roku1850 získala Kalifornie nezávislost a San José se stalo jejím hlavním městem.
Roku 1906 postihlo město zemětřesení, při kterém zemřelo několik desítek lidí. Město se ale s pohromou rychle vypořádalo. V roce 1935 bylo vybudováno nádraží. Roku 1943 si založila společnost IBM své ústředí v San José. Roku 1952 si zde otevřela centrum výzkumu a vývoje. Od 60. do 90. let 20. století probíhala velká ve městě výstavba domů pro nově přistěhované obyvatele. Roku 1971 začal Don Hoefler vydávat v časopise Electronic News rubriku Silicon Valley USA o společnostech zabývajících se počítači. Dne 3. dubna 1979 byl změněn název města ze San Jose na San José. Oficiální název však zůstal stejný, s krátkým „e“, tedy City of San Jose. Je-li však název města psán velkými písmeny, píše se „e“ krátké. V 90. letech 20. století se začalo městu přezdívat Hlavní město Silicon Valley.
Růst počtu obyvatel ve městě měl za následek růst cen bydlení. V roce 2001dosáhly ceny nemovitostí v San José desetinásobku cen roku 1976.
San José je třetí největší město v Kalifornii. San José je metropolitní oblastí San Francisca a spolu s Oaklandem žije na tomto území 7 milionů lidí. Ve městě samotném žije přes 900 tisíc lidí.
San José je jedním z 19 sídel v Silicon Valley. Silicon Valley, tedy Křemíkové údolí, je jižní část sanfranciského pobřeží. Jde o centrum počítačového průmyslu. Sídlí zde například společnost Adobe Systems, AMD, Apple Computer, Cisco System, eBay, Facebook, Google, Hewlet-Packard, Intel, Logitech, Oracle, Sun Microsystems nebo Yahoo.