USA - Central Park

Central Park leží skoro přesně uprostřed newyorského Manhattanu. Roku 1844 dostal básník a vydavatel novin William Culen Bryant nápad vytvořit pro obyvatele města veřejné prostranství. Dalších sedm let o tomto záměru přesvědčoval radní města. Poté bylo vyčleněno asi 840 akrů půdy na sever od hranic města. Půda byla nevyužívaná, značně podmáčená a stálo zde jen několik chatrčí bezdomovců. Záměrem architektů Fredricka Olmsteda a Calverta Vauxe, kteří byli pracemi pověřeni, bylo vytvořit kompletní iluzi krajiny. Central Park byl založen v 60. letech 19. století, pro veřejnost byl otevřen roku 1876 a byl prohlášen za lidový park. Byl určen spíše pro chudší obyvatele, kteří ale neměli na pobyt v parku a dopravu do něj dost času ani peněz. New York se ale již v té době velice rychle rozvíjel a dělníci brzy měli víc volného času, který začali trávit v Central Parku.
Central Park se rozkládá mezi 59. a 110. ulicí na ploše asi 843 akrů. Park je asi 800 metrů široký a 4 kilometry dlouhý. Na této obrovské ploše se nachází lesíky, louky, pahorky, skalní bloky i velké rybníky. Roste tu asi 75.000 stromů a žije zde mnoho zvířat. Nejčastěji se návštěvník setká s kachnami, labutěmi, špačky a veverkami, ale fauna je zde mnohem pestřejší.
V jihovýchodním rohu parku se nachází malá zoologická zahrada. Na 72. ulici se v bezprostřední blízkosti parku nachází Dakota Apartments. Zde žil John Lennon a také zde byl roku 1980 zastřelen. Nedaleko od domu se v Central parku nachází Imagine Mosaic, kterou věrní fanoušci zdobí mnoha květy a upomínkovými předměty. V blízkosti tohoto památníku je k vidění také Strawberry Fields. Jedná se o stinné místo, které kdysi Yoko Ono zasvětila Johnu Lennonovi. Na úrovni 81. až 83. ulice vstupuje do Central Parku budova Metropolitan Museum of Art, tedy Metropolitního muzea umění. Na jeho úrovni se nachází Cleopatra’s Needle. Jedná se o 3.500 let starý obelisk královny Kleopatry, který koncem 19. století věnoval Egypt Spojeným státům Americkým. Ještě o něco severněji se nachází největší vodní plocha Central Parku – rybník Reservoir. Lákadlem parku je také Belvedere Castle, což je napodobenina středověkého hradu.
Ačkoli se občas objevují zprávy o nočních přepadeních v Central Parku, nedají newyorčané na svou zeleň uprostřed Manhattanského betonu dopustit. Chodí sem za odpočinkem, piknikem, kulturou či sportem. Na několika místech parku se za pěkného počasí konají bezplatné veřejné koncerty pod širým nebem.
Central Park má co nabídnout všem návštěvníkům. Pohodlně je možné si park prohlédnout pomocí kolo nebo koňské drožky. Podle městských zákonů nesmí koně jezdit víc než devět hodin denně a každé dvě hodiny musejí mít čtvrthodinovou přestávku. Nejlépe je poznávat Central Park pěšky. Ztratit se zde nedá, protože první dvě číslice na každé pouliční lampě značí číslo nejbližší ulice.