USA - Roswell

Městečko Roswell leží ve Spojených státech amerických ve státě Nové Mexiko. Nachází se v okrese Chaves County. Leží v nadmořské výšce 1.089 metrů.
Roswell z aujímá rozlohu 75 km2. Žije zde necelých 50 tisíc obyvatel.
První nedomorodí osadníci byly skupiny průkopníků z Missouri, kteří se pokusili roku 1865 založit osady jihozápadně od Roswellu. Kvůli nedostatku vody však zdejší kraj opustili. Roku 1869 postavil obchodník z Omahy v Nebrasce Van C. Smith se svým partnerem Aaronem Wilburnem dvě budovy, čímž založili budoucí město Roswell. Roku 1877 se kapitán Joseph Calloway Lea se svou rodinou stal vlastníkem většiny pozemků v Roswellu. Až do roku 1889 byl Roswell součástí Lincoln County, ale v tomto roce se stal součástí nového Chaves County. Roku 1891 byl v Roswellu založen New Mexico Military Institute. V roce 1893 byla do města postavena železnice.
Město se proslavilo takzvaným Roswellským incidentem. Dne 24. června 1947 ohlásil Kenneth Arnold, že ze svého letadla spatřil devět neznámých letících objektů. Označil podobu neznámých objektů jako létající talíře a toto označení se dochovalo dodnes.
Dne 3. července 1947 našel William Mac Brazel a jeho soused Dee Proctor na ranči Foster Ranch podivné trosky rozprostřené po obrovské ploše. O tři dny později, 6. července 1947, předložil W. M. Brazel části trosek místnímu šerifovi Georgovi Wilcoxovi, který kontaktoval místní leteckou základnu Roswell Army Aid Field. Trosky byly prověřeny a zástupci se vydali na ranč, aby sesbírali trosky a obstarali tak důkazy. Trosky však nebyly identifikovány. Některé z nich zřejmě skončily ve Washingtonu DC a zainteresované osoby se k události nesměly vyjadřovat, což podpořilo fantazii obyvatel i novinářů.
Dne 8. července 1947 byla vydána tisková zpráva, ve které se uvádí, že byl objeven zřícený „létající disk“. Později bylo uvedeno, že podle popisu se jednalo o takzvaný weather ballon, který slouží ke zjišťování počasí.
Roku 1967 byla vojenská základna Walker Air Force Base vyřazena z provozu.
Roku 1978 poskytl major Jesse Marcel, který se tehdy podílel na řešení situace interview. V rozhovoru se vyjádřil, že věří, že s událostí měla něco společného armáda.
Město těží z této události a pravidelně sem přijíždí spousty turistů. K dispozici jsou jim tři muzea. Především International UFO Museum & Research Center. Méně oficiální je Roswell Museum a UFO Enigma Museum.