Kanada - Toronto

Toronto je město ležící na jihovýchodě Kanady a je hlavním městem okresu Ontario. Rozprostírá se na severozápadním břehu jezera Ontario.
Toronto je největším městem Kanady a je pátým největším městem Severní Ameriky. Žije zde 2,6 milionu obyvatel, metropolitní oblast města má více než 5,5 milionu obyvatel.
V minulosti bylo úze-mí osídleno kmeny Huronů a Iroquoisů. Jméno města vzniklo zřejmě právě z indiánského slova tkaron-to, což znamená „tam, kde stromy rostou ve vodě“.
Roku 1750 zde fran-couzští obchodníci založili pevnost Fort Rouillé, ale v roce 1759 byla pevnost opuštěna. Roku 1793 bylo Toronto prohlášeno městem Town of York.
York byl 6. března 1834 přeměněn v City of Toronto a město se tak vrátilo ke svému původnímu názvu. V témže roce bylo v celé oblasti zakázáno otroctví. V letech 1849 – 1852 bylo Toronto hlavním městem Kanady. Podruhé se stalo hlavním městem v letech 1856 – 1858. Za americké občanské války se zde usídlilo mnoho uprchlíků. V 19. století byla ve městě postavena kanalizace, veřejné osvětlení a byl zřízena hromadná doprava.
Roku 1904 bylo město postiženo vlekým požárem, který zničil velkou část centra města. Město bylo rychle přestavěno a požár přiměl vedení města k rozvoji hasičů. Roku 1954 zasáhl město hurikán Hazel, který způsobil rozsáhlé povodně. V 60. letech proběhla výstavba mrakodrapů, která však způsobila zhoršení televizního příjmu. V roce 1973 byla zahájna výstavba CN Tower a dokončena byla roku 1975.
Dominantou města je turistická a telekomunikační věž Canadian National Tower, zkráceně CN Tower. Pojmenovná byla podle železniční společnosti, která nechala věž postavit. Je vysoká 553,33 metru, je nejvyšší budovou Amerického kontinentu, ale až do roku 2007 držela titul nejvyšší samostatně stojící stavby na světě. V tomto roce byla překonána saudskoarabským Burdž Dubajem. Základy věže, která váží asi 130 tisíc tun, jsou hluboké 15,5 metru. Hlavní část věže tvoří duté betonové pilíře. Na vrchol vede 6 prosklených výtahů. Na věži se nachází dvoupatrová vyhlídková plošina. Spodní se nazývá Sky Pod, má prosklenou podlahu, díky které je možné se dívat do mnohasetmetrové hloubky přímo pod sebe. Plošina se nachází ve výšce 346 metrů. Horní vyhlídka je Space Deck ve výšce 446,5 metru. Nachází se zde také otáčivá restaurace. Na vrcholu věže je 102 metrů vysoká anténa. Večer bývá věž barevně nasvícena.
V Torontu se nachází více než 2.000 budov, které svou výškou přesahují 90 metrů. Je zde spousta galerií a muzeí, například Royal Ontario Museum, Ontario Science Centre nebo Baťa Shoe Museum. Ve městě se nachází Hockey Hall of Fame, tedy síň hokejové slávy. K návštěvě láká také zoologická zahrada, která je jednou z největších na zemi.
V blízkosti města se nacházejí Niagarské vodopády.