USA - San Diego

San Diego je město v americkém státě Kalifornie. Leží na jihozápadním pobřeží USA a přímo přiléhá k mexické hranici. San Diego je druhé největší město Kalifornie, zaujímá plochu 963,6 km2. Žije zde přes 1,3 milionu obyvatel.
První obyvatelstvo zde žilo již v dávných dobách, což dokazuje jedno z nejstarších sídel nalezených na území Severní Ameriky. V oblasti sídlili indiáni Kumaja.
První Evropané sem přišli roku 1542. Prvním Evropanem, který sem připlul, byl Portugalec Juan Rodriguez Cabrillo. Oblast pojmenoval San Miguel. Roku 1602 sem však připlul Španěl Sebastian Vizcaíno a nově zdejší oblast pojmenoval San Diego.
V 18. století zde byla založena misijní stanice. Žilo zde také velké množství pokřtěných indiánů.
V roce 1869 bylo nazeleno zlato a do města byla okamžitě zavedena železnice. V 19. století vznikl také místní Balboa Park, který byl pojmenován po Vascovi de Balboa.
Ve 20. století byly v Balboa Parku postaveny různé romantické stavby, v nichž se v současnosti nacházejí muzea. Když byl za 2. světové války napaden Pearl Harbor, byl do San Diega přemístěn vrchní štáb US Pacific Fleet, tedy Americké pacifické flotily. Díky tomu nastal rychlý rozvoj města.
K památkám města patří například Balboa Park s mnoha muzei. Sídlí zde Air & Space Museum, Automotive Museum, Model Railroad Museum, Museum of Arts, Museum of Man, Museum of Photographic Arts, Museum of San Diego History, Natural History Museum, a další.
Nedaleko Balboa Parku se nachází jedna z nejlepších zoologických zahrad na světě, ve které jsou k vidění například koaly nebo pandy velké.
San Diego má ještě druhou zoologickou zahradu, takzvaný San Diego Wild Animal Park. Jde o zoo s rozlohou 7 km2 a asi třemi tisíci zvířat.
Z dalších památek města jmenujme například Gaslamp Qarter, tedy Čtvrť plynových lamp, která pochází z 19. století. K rekreaci slouží několik městských pláží, například Imperiall Beach nebo Ocean Beach.