USA - Lake Placid

Lake Placid je malé město ležící v americkém státě New York v okrese Essex jižně od stejnojmenného jezera Lake Placid. Žijí zde necelé 3.000 obyvatel. Městečko leží v nadmořské výšce asi 549 metrů a zaujímá rozlohu 3,9 kilometru čtverečních.

Lake Placid bylo založeno počátkem 19. století jako hornické městečko za účelem rozvoje těžby rud v okolí. Čtyři kilometry jižně od současného města leželo roku 1840 obec North Elba, kde žilo jen několik málo obyvatel. Roku 1845 do Nort Elby přišel Gerrit Smith, který v okolí koupil spoustu pozemků, přičemž mnoho z nich daroval nyní již svobodným bývalým otrokům. Později sem přišel i John Brown, další bojovník proti otroctví, který byl ovšem roku 1859 popraven a byl pohřben na svých pozemcích. Po polovině 19. století přicházeli do Spojených států amerických Indové a do míst dnešního Lake Placid dorazil hinduista Faramar Placid, na jehož památku bylo městečko pojmenováno. Na konci 19. století začali bohatí a slavní využívat zdejší jezero k zábavě a Melvil Dewey se zapříčinil o přejmenování města na Lake Placid a o založení Placid Park Clubu.

Roku 1900 se Lake Placid stala samostatnou obcí. Roku 1905 se za přispění Deweyho klubu začaly rozvíjet zimní sporty. V roce 1921 již bylo možné zde provozovat skoky na lyžích i rychlobruslení a nacházel se zde lyžařský spolek. Ve 20. letech byly zpracovány plány na výstavbu silnice na Whiteface Mountain a stavba byla zahájena roku 1929. Rok 1929 byl v historii Lake Placid přelomový. Melvilův syn Godrey přesvědčil Mezinárodní olympijský výbor, že Lake Placid je nejlepším místem pro pořádání zimních olympijských her. Ty se zde konaly v roce 1932. Pro Američany byla významná nejen proto, že šlo o první zimní olympijské hry v Americe, ale také kvůli hokejovému zápasu přezdívaném „Zázrak na ledě“, ve kterém tým USA složený z amatérů a studentů univerzit porazil favorizovaný tým profesionálů ze SSSR a poté získal zlatou olympijskou medaili. Dne 20. července 1935 byla slavnostně otevřena silnice na Whiteface Mountain překonávající na 12,81 kilometrech převýšení 762 metrů. Průměrný sklon dosahuje 8%. Ze žuly, která byla vykopána při její stavbě, byl postaven hrad Whiteface Castle. Po skončení 2. světové války se sem vrátila 10. horská divize americké armády, která se zasloužila o rozvoj rekreačního lyžování. Díky ní zde byl roku 1958 pro veřejnost otevřen lyžařský areál. Roku 1980 hostilo Lake Placid zimní olympijské hry podruhé. Na svazích hory Whiteface Mountain se konaly závody ve sjezdu, obřím slalomu a slalomu. V roce 1994 bylo otevřeno „1932 & 1980 Lake Placid Winter Olympic Museum“, muzeum olympijských her konaných v Lake Placid.

Základem lyžařského areálu u Lake Placid je hora Whiteface Mountain, která leží asi 14 kilometrů daleko u silnice vedoucí do Wilmingtonu. Pod vrchol hory vede zpoplatněná horská silnice Whiteface Mountain Veterans Memorial Highway, na jejímž konci se nachází parkoviště. Na vrchol hory se lze dostat asi 120 metrů dlouhou stezkou nebo 129 metrů dlouhým tunelem do jádra hory a odtamtud výtahem o 84 metrů výš. Pod vrcholem hory se nachází Whitecastle Mountain.

Na svazích hory se nachází lyžařský areál Whiteface. Horu obsluhuje 11 přepravních zařízení. Dolní stanice lanovek se nachází v nadmořské výšce pouhých 372 metrů a horní stanice ve výšce 1.417 metrů. Whiteface tak nabízí převýšení 1.045 metrů, což je nejvíce na východě Spojených států a také více, než nabízí například světoznámý Aspen či Vail v Coloradu. Areál zaujímá rozlohu 1,27 kilometru čtverečních a na této ploše se nachází 87 sjezdovek. Z nich 20% je lehkých, 43 % středně těžkých a 37% určených pro experty. Téměř celá hora je zasněžována technickým sněhem – vyjma dvoudiamantových černých sjezdovek, které jsou často otevřeny až na konci lyžařské sezóny kvůli lavinovému nebezpečí. Jejich sklon se pohybuje až u 40 stupňů a v terénu se nachází i přírodní překážky jako skály, stromy či vodopády.

V letních měsících je v provozu kabinová lanovka a díky tomu je zde možnost provozovat horskou cyklistiku. Blízké jezero nabízí četné možnosti vodních sportů. Každoročně se zde konají kulturní akce i několik sportovních akcí, mezi nimi například triatlon železného muže (Ironman Triathlon), venkovní hry ESPN's Great Outdoor Games, ale samozřejmě také různé zimní akce jako je tanec na ledě Lake Placid Ice Dance nebo Winter Empire State Games. Jedním z turistických cílů města je „1932 & 1980 Lake Placid Winter Olympic Museum“.