USA - Monument Valley

Monument Valley, tedy Údolí monumentů, v domorodém jazyce pak Ya At Eeh, se rozkládá na severovýchodě Arizony, leží na hranici amerického státu Arizona a Utah, asi 60 kilometrů severně od města Kayenta.
Před 160 miliony let zde bylo moře, na jehož dno byl z přitékajících řek naplaven jemný písek. Ten se časem stmelil v pískovec. Když moře vyschlo, celá oblast popraskala a čas, mráz, vítr a voda vytvarovaly monumenty do současné podoby. Eroze pískovce zanechala v údolí takzvané butty, tedy hřbety či vršky, a mesy, tedy stoly.
Na území rezervace se nachází několik míst, která byla osídlena již před mnoha tisíci lety indiány kmene Anasazi. Ti však ve 13. století z neznámých důvodů oblast opustili. Dříve tuto oblast v údolí řeky San Juan obývali Apačové, až po nich se sem z Kanady dostali Navajové.
Před druhou světovou válkou se v Monument Valley poprvé objevili filmaři. V údolí se nachází John Ford’s Point, což je místo, odkud režisér John Ford nejčastěji filmoval okolí. Natočil zde celkem 7 filmů, z nichž nejvýznamnější byl Dostavník z roku 1939.
Území je pod správou indiánů kmene Navajo, kteří za vstup k monumentům vybírají vstupné. Leží v největší indiánské rezervaci kmene Navajo, která se rozkládá na území státu Arizona, Nové Mexiko a Utah. Indiánská rezervace Navajo Indian Reservation se nachází na jih od řeky Colorado. Zabírá plochu 66.000 km2. Byla založena roku 1958 a v současnosti zde žije asi 200.000 indiánů. Velké zisky indiánům přinesla kromě filmařů také těžba uhlí a nafty v 60. letech 20. století.
Údolí monumentů je známé také z reklamy na cigarety. Objevilo se také v novodobějších filmech, například ve filmu Forest Gump.
Nejlepší výhled na monumenty je z vyhlídky u návštěvnického centra Lookout Point. Odtud jsou vidět tři hlavní a nejpůsobivější monumenty jako na dlani. Skalní útvary dosahují výšky až 300 metrů a tyčí se nad rovinatým terénem údolí. V údolí se nachází asi 30 kilometrů prašných cest.