USA - Empire State Building

Empire State Building je považována za jednu z hlavních dominant New Yorku. Místo, kde tento mrakodrap stojí, bylo od roku 1860 jakýmsi centrem pro horních deset tisíc. John Jakob Astor III. a William Backhouse Astor junior si zde postavili vedle sebe dva vznešené domy. Manželka Williama Backhouse vládla newyorské smetánce jako královna, ale svou slávu ztratila, když se dostala do sporu se svým synovcem Williamem Waldorfem Astorem. Ten během sporu dům strhnut a postavil na jeho místě hotel Waldorf. Její syn Jakob Astor IV. Pak matčin dům nechal zbourat a postavit na jeho místě hotel Astoria. Oba hotely se poté v 90. letech 19. století spojily pod společný název Waldorf-Astoria.
Roku 1929 byly oba hotely strženy, aby uvolnily místo nově naprojektovanému mrakodrapu, který navrhla firma Shreve, Lamb & Harmon Associates. Budova se stavěla velmi rychle. Celá stavba trvala pouhých 14 měsíců, každý týden bylo postaveno okolo čtyř a půl poschodí a v nejintenzivnější fázi bylo dokonce za 10 dní postaveno 14 pater. Ve své době tento mrakodrap představoval vrchol techniky. Ocelové kostry umožnily postavit budovu až do výšky 381 metrů a nová budova se po předchozím Chrysler Building stala na dalších 40 let nejvyšší budovou světa. Dne 1. května 1931 byl nový mrakodrap pojmenovaný Empire State Building otevřen pro veřejnost. Své jméno dostal po státu New York, který má přezdívku Empire State. Mrakodrapu se však také v počátku říkalo Empty State Building, tedy Prázdná státní budova. V době hospodářské krize se totiž nepodařilo pronajmout všechny místnosti a trvalo celých deset let, než byla budova kompletně pronajata. Již roku 1933 skočil z mrakodrapu první ze sebevrahů, které nová budova přitahovala jako magnet. V témže roce byl natočen film King Kong, ve kterém obluda šplhala po zdech mrakodrapu. Rok 1945 byl nejsmutnějším rokem v historii ESB. Při špatné viditelnosti v červenci tohoto roku narazil do 79. poschodí mrakodrapu desetitunový bombardér B-25. Při nehodě zahynulo celkem 14 lidí, z toho 11 osob v budově a škoda byla vyčíslena na milion dolarů. V 50. letech 20. století byla budova obohacena o televizní věž. Roku 1972 byla dokončena severní věž World Trade Center a až v tomto roce byla ESB zbavena statutu nejvyšší budovy světa.
Po tragickém teroristickém útoku 11. září 2001 a pádu obou budov Word Trade Center se však Empire State Building stala nejvyšší budovou New Yorku.
Samotná Empire State Building je vysoká 381 metrů a i s televizním stožárem měří 443,2 metru. Budova má 102 pater. Základní budova vysoká 5 pater zabírá celý blok. Z ní pak pokračuje věž, která je zakončená odskakující špicí s aerodynamickým nástavcem. Svým tvarem budova připomíná raketu. Fasáda mrakodrapu je pokryta vápencovými deskami, žulou, hliníkem a niklem, což v této kombinaci dodává stavbě noblesu. Ocelová konstrukce o hmotnosti 54.400 tun podepírá budovu, na jejíž stavbu bylo použito 10 milionů cihel. Budova odhadem váží 331.000 tun. Při stavbě bylo položeno 700 kilometrů kabelů, téměř 100 kilometrů potrubí, nachází se zde 6.500 oken a jejich plocha zabírá 2 hektary, objem vnitřních prostor je okolo 1 milionu metru krychlových a v budově se nachází kanceláře pro 15.000 zaměstnanců.
Chodbou ve stylu art deco se návštěvník dostane k výtahové šachtě, ve které se nachází 62 rychlovýtahů, které dokáží přepravit 10.000 lidí za hodinu. Pomocí nich je možné se dopravit k vyhlídkovým terasám v 86. nebo 102. patře. Vyšší plošina je však pro velký zájem návštěvníků často uzavřená a k vyhlídkám se využívá terasa v 86. patře. Do tohoto patra vede 1860 schodů, po kterých běžci při závodech vyběhnou za 11 minut. Rychlovýtah do 80. patra vyjede za necelou minutu. V tomto patře je nutno přestoupit na další výtah, který dopraví návštěvníky do výšky 320 metrů do 86. patra.
Turisticky atraktivní je také osvětlení vrcholu věže, které mění barvu podle různých událostí. Například na Valentýna je nasvícen červeně, 4. července na Den nezávislosti červeně, bíle a modře a přes Vánoce červeně a zeleně.