USA - John F. Kennedy Space Center
John F. Kennedy Space Center, tedy Kennedyho vesmírné středisko, je kosmodrom pojmenovaný po americkém prezidentovi Johnu Fitzgeraldu Kennedym. Nachází se na území Spojených států na poloostrově Florida. Leží na půli cesty mezi městy Jacksonville a Miami. Rozkládá se na Mysu Canaveral ostrova Merritt. Středisko je spravováno Národním úřadem pro letectví a kosmonautiku, který je známý pod zkratkou NASA.Na Kennedyho vesmírné středisko víceméně dokonale pasuje definice kosmodromu, podle které je kosmodrom soubor pozemních zařízení potřebných ke startu kosmických raket. Bývá umístěn ve velké vzdálenosti od obydlených míst a dosahuje značných rozměrů. Nutné je také neobydlené území ve směru startů, což je obvykle směrem na východ. Kosmodromy bývají umisťovány co nejblíže k rovníku, aby bylo možné maximálně využít zemskou rotaci pro počáteční rychlost rakety.
Celý zdejší kosmodrom je 55 kilometrů dlouhý a 10 kilometrů široký. Jeho celková rozloha je 567 km² a pracuje zde okolo 17.000 lidí.
První raketa odstartovala z Mysu Canaveral 24. července 1950. Byla to dvoustupňová raketa Bumper. V současnosti jsou starty raket a raketoplánů řízeny ze Startovacího komplexu 39, kde se nachází i hangár. Asi 8 kilometrů na jih se nachází průmyslová zóna vesmírného střediska, kde se nachází také všechny administrativní budovy, a 6 kilometrů východně se nacházejí dvě startovací rampy.
Zdejší přistávací dráha pro raketoplány, tedy Shuttle Landing Facility, je dlouhá 5 kilometrů a široká 120 metrů. Malé letadlo by na takové přistávací dráze mohlo přistát i napříč.
Nejvýznamnější budovou je Vehicle Assembly Building (VAB), ve které se před každým startem provádí kontroly, úpravy a opravy raketoplánů. Dovnitř by se pohodlně vešla socha svobody. Budova má stejný objem, jako čtyři Empire State Buildingy. Na vnější stěně budovy se namalována největší vlajka Spojených států amerických na světě a plocha modré části je stejně velká, jako hřiště na americký fotbal. Budova má údajně také největší dveře na světě, které jsou vysoké 456 stop. K VAB přiléhá také budova, ve které se nachází středisko pro řízení vesmírných letů.
Od VAB se na příslušnou odpalovací rampu přepravuje raketoplán pomocí takzvaného Crawler Transporteru, tedy pásového transportéru. Zdolání 5,5 kilometru dlouhé trasy trvá celý den a transportér spotřebuje galon benzínu na 17 stop. K transportu se využívají cesty vysypané oblázky z řeky Alabama, jelikož nekřeší a neházejí jiskry. Středem cesty vede modrá čára, která slouží jako vodicí čára pro transportér.
Součástí areálu je také LC 39 Observation Gantry. Pro návštěvníky je zde připraven krátký film o tom, co se skrývá v pozadí startu raketoplánu. Nachází se zde také model raketoplánu na odpalovací rampě. Především se zde nachází třípatrová pozorovací plošina, která dosahuje výšky 60 stop. Slouží jako vyhlídková plošina na odpalovací rampy pro raketoplány 39A a 39B a na rampy pro start klasických raket. K vidění je zde také raketový motor.
Další budovou je Apollo/Saturn V Center. Také zde pro návštěvníky připraven krátký film. V samotné budově se nachází rakety Apollo a Saturn a mnohé další vybavení.
Dalším objektem je International Space Station Center. K vidění je zde propagační video o ISS, tedy mezinárodní vesmírné stanici. V expozici je k vidění několik modulů International Space Station a v přilehlé budově se nachází laboratoře.
Návštěvníkům slouží nejen četné autobusy, pomocí kterých se mohou přepravit ke vzdálenějším objektům – LC 39 Observation Gantry, Apollo/Saturn V Center a k International Space Station Center, ale také velké centrum pro návštěvníky. Turistické trasy od vchodu vedou například do Rocket Garden, kde jsou k vidění staré nosné rakety i moduly pro lidskou posádku. Nachází se zde také maketa raketoplánu Explorer v životní velikosti, expozice historie dobývání kosmu, budoucnost vesmírných letů, památník astronautům, kteří zemřeli při dobývání vesmíru a kino IMAX.
Velkou část území vesmírného střediska zaujímá také důležitá přírodní rezervace, ve které žijí desítky druhů ptáků a savců. Často jsou ve zdejších vodách k vidění i volně žijící aligátoři.