USA - Denver

Denver je hlavní město státu Colorado ve Spojených státech amerických. Leží na Velkých planinách v nadmořské výšce 1.609 metrů nad mořem. Denver se nachází v bezprostřední blízkosti Skalistých hor, od jejich úpatí je vzdálen asi 25 kilometrů. I vzhledem ke své poloze má Denver polopouštní klima a střídají se zde 4 roční období.
Denver je největším městem státu Colorado. Rozkládá se na ploše 401,3 km2. Žije zde cca 550 tisíc obyvatel a město je tak 27. nejlidnatějším městem USA. Metropolitní oblast Denveru má necelé 3 miliony obyvatel.
Město bylo založeno v listopadu 1858 jako hornické městečko. První písemná zpráva o něm pochází z téhož roku. Tehdy se o něm zmínil prospektor William Russell, který nalezl v Cherry Creek valouny zlata. Město pojmenoval generál William Larimer podle guvernéra státu Kansas Jamese W. Denvera na Denver City. Denver City vzniklo 7. listopadu 1861. Význam města stále rostl, proto byl jeho název roku 1865 zkrácen na Denver. Dne 1. srpna 1876 se město stalo hlavním městem Colorada, které bylo přijato do Unie. S růstem významnosti však také v letech 1880 – 1895 vzrostla korupce a zločinnost.
Roku 1901 bylo místním umělcem Henry Readem navrženo úřední razítko Denveru. V roce 1926 byla přijata vlajka města a hrabství Denveru. Roku 1970 byl Denver vybrán pro pořadatelství zimních olympijských her v roce 1976, ale kvůli nátlaku veřejnosti se musel roku 1972 jako doposud jediný v historii vzdát.
V Denveru se nachází zoologická zahrada s více než 4.000 zvířat, mezi nimiž jsou i tři druhy, které již v přírodě vyhynuly. Najdeme zde také botanickou zahradu a také mnoho parků, například městský park Civic Center Park. Ve městě se nachází také několik muzeí, jmenujme například Buffalo Bill Museum and Grave, muzeum umění Denver Art Museum, přírodovědecké Denver Museum of Nature and Science, Museum of Contemporary Art nebo muzeum o historii státu Colorado nazvané The Colorado History Museum.