USA - Keystone

Keystone je malé městečko v americkém státě Colorado, v okrese Summit. Nachází se v samém srdci tohoto státu v krajině plné vysokých hor, které známe jako Skalisté, v nadmořské výšce 2.796 metrů nad mořem. I přes těžké životní podmínky zde trvale žije přes 800 obyvatel.

V 19. století přišli na území dnešního Keystone zlatokopové z Pensylvánie, která byla přezdívána „Keystone State“. Zdejší osadu pojmenovali podle své domoviny.

Breckenridge byl dokončen dávno před Keystone, který byl založen až 21. listopadu 1970 společností Ralston Purina Company. Max a Edna Dercumovi tehdy založili „Keystone Resort“. Do rozvoje rezortu se zapojili také Bill a Jane Bergmanovi, přičemž Bill DLL prvním prezidentem a organizátorem společnosti „Keystone Resort“. Od samého počátku byl Keystone známý jako centrum dobrodružství a zábavy pro skupiny přátel i rodiny. Rezort se postupně rozvíjel a spolu s Breckenridge a dalšími městečky začal být označován jako největší coloradské hřiště, tedy „Colorado’s Largest Playground“.

Při „Dni zakladatelů“ 21. listopadu 2003 byli Dercumovi oceněni za jejich celoživotní práci. Jedna z hor do té doby nazývaná Keystone Mountain byla podle nich přejmenována na Dercum Mountain. Také Bergmanovi byli oceněni na velký přínos pro Keystone – při slavnosti 15. března 2004 byla „Little Bowl“ na jejich počest přejmenována na „Bergman Bowl“, která je součástí volných terénů přístupných při speciálních výletech nazvaných „Keystone Adventure Tours“.

Keystone je lyžařský areál nejbližší a nejlépe dostupný z letiště v Denveru. Zároveň je největším lyžařským areálem v okrese Summit. Dnes je Keystone Resort vlastněn Vail Resortem. Zaujímá plochu 11,6 kilometru čtverečních a obklopuje 3 samostatné hory – Dercum Mountain, North Peak a The Outback. Součástí areálu je také 5 kotlin (takzvaných „bowl“) určených k lyžování ve volném terénu. Mezi nimi je již zmiňovaná Bergman Bowl a dále Ericsson Bowl, Independence Bowl, North Bowl a South Bowl. Všechny hory i kotliny jsou obsluhovány 24 lanovkami a vleky, v čemž jsou zahrnuty 2 kabinové lanovky (gondoly), jedna expresní šestisedačka a 5 čtyřsedačkových lanovek. Zatímco dolní stanice lanovek leží v nadmořské výšce 2.830 metrů nad mořem, nejvyšší hora dosahuje výšky 3.783 metrů a areál tak nabízí převýšení celých 952 metrů. Lyžařům je k dispozici 130 sjezdových tratí, z 25 je lehkých, 42 středně těžkých a 63 velmi těžkých.

Z dalších zimních aktivit jmenujme například bruslení, jízdy se psím spřežením, běžecké lyžování, jízdy na sněžných skútrech, sáňkování nebo výlety na sněžnicích.

V létě nabízí Keystone turistické cesty, golfová hřiště, tenisové kurty, projížďky na koních, rybářská stanoviště, běžecké i cyklistické trasy. V letních měsících se zde koná několik festivalů.