USA - Las Vegas

Las Vegas je město ve Spojených státech amerických ve státě Nevada a je největším městem tohoto státu. Zaujímá plochu 182,43 km2 a žije zde přes 600 tisíc obyvatel. Název města pochází ze španělštiny a znamená louky nebo pastviny.
Roku 1829 přišli do oblasti města Španělé, kteří zdejší oblast pojmenovali Pastviny. V roce 1855 přišli ze státu Utah mormoni, ale jelikož hospoda-ření zde se jim nedařilo, odešli. Poté vznikla vojenská pevnost Fort Baker s malou osadou.
Když byla dostavena železnice z Los Angeles do Salt Lake City, která procházela kolem pevnosti, začala se osada rozrůstat. Město Las Vegas vzniklo 15. nebo 17. května 1905. Roku 1906 byl otevřen první hotel Nevada, který se dnes jmenuje Golden Gate. Od roku 1909 platil v celé Nevadě zákaz hazardu. Ten spolu s hospodářskou krizí zastavil rozvoj městečka.
Roku 1931 byla zahájena stavba obří přehrady Hoover Dam a byl opět zlegalizován hazard, což způsobilo obrovský rozvoj města. Dělníci stavějící přehradu se chtěli bavit a vyráželi do nedalekého města. V témže roce byla zahájena výstavba prvních kasin. Velmi známým hotelem tehdy byl El Rancho Vegas.
Podruhé zbrzdila rozvoj města druhá světová válka, ale po jejím skončení přišel Benjamin Siegel s nápadem přeměnit malé, klidné a vyprahlé městečko v centrum zábavy. Kasina v původní zástavbě sice nezanikla, ale zábava se přesunula do nově stavěných hotelů na Las Vegas Boulevard známý jako The Strip. Dne 26. prosince 1946 otevřen hotel Flamingo.
V 50. letech 20. století pak vznikla řada hotelů s kasiny, mezi nimi například Sahara nebo Thunderbird. Roku 1960 postihl město velký požár, který většinu hotelů s jejich kasiny poničil. Výstavba nových hotelů byla zahájena roku 1968.
Až do 80. let 20. století ve městě v hojné míře pobývala mafie.
V 90. letech proběhla rychlá výstavba mnoha hotelů – roku 1989 byl otevřen Mirage, v roce 1990 Excalibur, o tři roky později Luxor, MGM Grand a Treasure Island, v roce 1996 Caesars Palace, Monte Carlo a Stratopher Tower, v následujícím roce New York – New York, roku 1998 Bellagio, roku 1999 Mandalay Bay a Paris a konečně v roce 2000 Venetian.
Hlavní ulicí města je Las Vegas Boulevard. Jeho jižní 7,2 kilometru dlouhá část lemovaná obrovskými hotely s kasíny se nazývá The Strip. Na Stripu se nachází 18 z prvních 25 největších hotelů na světě. V současnosti Las Vegas nabízí přes 67 tisíc pokojů ve všech typech ubytování. U hotelů se nachází kopie známých staveb, například New Yorku nebo pařížské Eiffelovy věže, ale také antický palác, pyramida nebo sopka. Návštěvníkům je k dispozici také horská dráha.
Dopravu po městě zprostředkovává Monorail, který slouží pro přepravu mezi hlavními hotely na Stripu.